Live Amazon ·

Jatara Andhra Garlic Mixture 210g at ₹95 on Amazon

Jatara Andhra Garlic Mixture 210g spicy namkeen snack pack

Jatara Andhra Garlic Mixture 210g is currently listed at ₹95 on Amazon, or about ₹45.24 per 100g. Amazon Retail shows the product in stock, but the advertised ₹190 MRP and 50% saving could not be independently confirmed.

₹95

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

78/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Jatara Andhra Garlic Mixture is a 210g spicy namkeen snack listed on Amazon at ₹95. The Amazon product page currently shows the item in stock, with Amazon Retail as the seller and Amazon handling fulfilment. That works out to approximately ₹45.24 per 100g.

Quick facts

  • Product: Jatara Andhra Garlic Mixture
  • Brand: Jatara
  • Pack size: 210g
  • Current listed price: ₹95
  • Effective cost: Approximately ₹45.24 per 100g
  • Seller: Amazon Retail
  • Fulfilment: Amazon
  • Availability: In stock when checked
  • Delivery: Location-dependent; the checked page showed free delivery for the displayed destination

Product overview

This is a ready-to-eat Andhra-style garlic mixture described as spicy, garlicky, crunchy and flavourful. The 210g pack should suit snacking, serving with tea, or adding a savoury side to meals. The product page confirms the product identity, pack size and current selling price, but it does not establish taste quality or long-term availability. The ₹190 reference price and 50% saving in the advertised listing could not be independently matched to an MRP on Amazon, so the confirmed comparison is the current ₹95 selling price only.

Reasons to consider

The main attraction is the low upfront price for a branded 210g snack pack. At roughly ₹45.24 per 100g, it is easy to compare against other namkeen options. Amazon Retail is shown as the seller, and the listing was in stock at the time of checking. Buyers who specifically enjoy spicy, garlic-forward mixtures may find this a convenient way to try the product without committing to a larger pack.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹95 selling price on the Amazon product page.
  • 210g pack offers a useful quantity for individual or shared snacking.
  • Amazon Retail is shown as the seller, with Amazon fulfilment.
  • Product identity and availability were visible when checked.

Cons

  • The advertised ₹190 reference price and 50% discount were not confirmed as an Amazon MRP.
  • Spiciness and garlic intensity may not suit every palate.
  • Delivery date and availability can vary by location and may change.
  • No coupon or additional payment promotion was visible in the checked evidence.

Buyer fit

This deal is best for shoppers who already like spicy namkeen and want a modestly priced 210g pack from a specific brand. It is less suitable if you prefer mild snacks, need a guaranteed discount against a verified MRP, or are comparing purely on taste because the available page evidence does not provide independent reviews or tasting information. Check the final Amazon price, delivery terms and seller before ordering.

Final verdict

At ₹95, this is a reasonably priced trial buy for fans of spicy garlic mixtures, with the product, pack size and selling price confirmed on Amazon. Treat the claimed 50% saving as unverified because the matching MRP was not visible on the merchant page. Buy it if the flavour profile appeals to you and the checkout total remains ₹95 before delivery or other location-specific changes.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.