Presto! Ultra Strong Disinfectant Toilet Cleaner 3L (1L x 3) at ₹289 on Amazon India
Amazon Brand Presto! Ultra Strong Disinfectant Toilet Cleaner, a 3-litre pack of three 1L bottles in citrus fragrance, is selling for ₹289 on Amazon India — about ₹96 per litre — with stock confirmed and a #1 Best…
₹289
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
78/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Amazon's own-brand Presto! Ultra Strong Disinfectant Toilet Cleaner is available on Amazon India at ₹289 for a 3-litre pack — three 1-litre bottles in a citrus fragrance. That works out to roughly ₹96 per litre, which is aggressive pricing for a disinfectant cleaner, and the product page confirms the item is in stock.
Quick facts
- Product: Presto! Ultra Strong Disinfectant Toilet Cleaner (Amazon Brand)
- Pack size: 3 litres total — 1L x pack of 3
- Fragrance: Citrus
- Price observed on Amazon.in: ₹289 (₹96.33 per litre)
- Advertised MRP: ₹900, implying about 68% off
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, shipped by Amazon
- Availability: In stock at the time of checking
- Listed as #1 Best Seller in Toilet Cleaners on Amazon.in
Product overview
Presto! is Amazon's household essentials brand in India. This disinfectant toilet cleaner claims to kill 99.9% of germs and is described as suitable for both Indian and Western-style toilets, working on ceramic, granite, mosaic and other common bathroom surfaces. The bottle uses a curved precision nozzle designed for targeted application under the rim and into corners. The recommended routine is apply, wait about 20 minutes, scrub lightly and flush. As with all toilet cleaners, it should be kept away from skin, eyes and children.
Reasons to consider
- ₹96 per litre is strong value for a branded disinfectant toilet cleaner.
- The 3-litre multi-pack reduces reorder frequency for a household staple.
- Shipped by Amazon with free delivery, and the product page shows the item in stock.
- Subscribe & Save options on the page show even lower effective prices (₹274.55, and ₹260.10 on a promotional tier) for repeat buyers.
- A #1 Best Seller badge in the Toilet Cleaners category suggests strong sales velocity.
Pros and cons
Pros
- Very low per-litre cost at ₹289 for 3 litres
- Confirmed in stock and sold by a named seller, fulfilled by Amazon
- Citrus fragrance and precision nozzle for under-rim application
Cons
- The ₹900 MRP behind the advertised 68% discount was not confirmed on the merchant page, so the real discount may be smaller
- The 99.9% germ-kill claim is a manufacturer statement, not independently verified
- Bulk pack needs storage space and safe storage away from children
Buyer fit
A sensible buy for households that go through toilet cleaner regularly and want a low-cost, store-brand option with fast Amazon delivery. Less useful if you only need a single small bottle or prefer a premium disinfectant brand.
Final verdict
At ₹289 for 3 litres — about ₹96 per litre — this is a worthwhile household stock-up price, and the Amazon product page confirms both the selling price and availability. Treat the advertised 68% MRP discount as approximate since the ₹900 list price was not independently confirmed on the merchant page. If you use toilet cleaner regularly, this is an easy yes.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.