Parachute Advansed Rosemary Hair Oil 170ml at ₹99 on Amazon
Amazon lists Parachute Advansed Rosemary Long and Strong Hair Oil, 170ml, at ₹99, or about ₹58.24 per 100ml, with stock shown at the time checked.
₹99
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
74/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Amazon listed Parachute Advansed Rosemary Long and Strong Hair Oil, 170ml, at ₹99 when checked. The listing showed the item as in stock, but this marketplace price can change by location, seller availability and checkout conditions.
Quick facts
- Product: Parachute Advansed Rosemary Long and Strong Hair Oil
- Pack size: 170ml
- Listed price: ₹99
- Effective unit price: about ₹58.24 per 100ml
- Retailer: Amazon
- Seller shown: RK World Infocom Pvt Ltd
Product overview
This is a coconut-oil-based hair oil in Parachute Advansed's Rosemary Long and Strong range. The product page describes it as offering nourishment for growth and strength. These are brand marketing claims, not independently tested performance results in the available evidence.
Reasons to consider
At ₹99 for 170ml, it is an inexpensive option for shoppers who already want a rosemary-and-coconut hair-oil format. That works out to roughly ₹58.24 per 100ml, making pack-size comparisons easier. The listing also showed Amazon fulfilment and in-stock status when checked.
Pros and cons
Pros
- ₹99 selling price was displayed on the product page.
- Clearly specified 170ml pack size.
- In-stock status was shown when checked.
Cons
- No MRP or percentage discount was confirmed in the available evidence.
- Growth and strength results are not guaranteed for every user.
- Price, delivery promise and seller availability may vary by PIN code or change before checkout.
Buyer fit
Consider it if you want a low-cost 170ml hair oil and are comfortable with a coconut-oil-based product carrying rosemary-focused marketing. It is less suitable for anyone seeking proven treatment outcomes for hair loss or scalp concerns; check ingredients and seek professional advice where appropriate.
Final verdict
This is a reasonable small-pack buy at the listed ₹99 if this Parachute Advansed variant suits your routine. Confirm the final price, seller, delivery date and return eligibility on Amazon before paying, as no MRP-based saving was verified.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.