Live Amazon ·

Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E 500ml at ₹119 on the deal listing

Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E 500ml at ₹119 on the deal listing

Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E (500ml) is listed at ₹119 on the deal listing — the advertised price was lower but the merchant page shows ₹119. In stock with free delivery. Verify the price at checkout b

₹119

AI analysis

Solid everyday hair oil at ₹119 on the deal listing — the lower advertised price was not confirmed by the merchant page, so verify at checkout before buying.

50/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹117 High ₹119

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

DetailInfo
ProductParachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E
Size500 ml
Advertised priceListed as lower than ₹119 (not confirmed by merchant)
the deal listing listed price₹119
Rate per 100 ml₹23.80
AvailabilityIn stock
Fulfilled bythe deal listing
DeliveryFree delivery options available
ASINB0F6D1D2XV

Product overview

Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E is a 500ml bottle of hair oil from Marico's well-known Parachute brand. The formulation combines amla (Indian gooseberry) extract with added Vitamin E, targeting nourishment, shine, and strength for all hair types. Parachute is one of India's most recognised hair oil brands, and the Advansed Amla variant blends traditional amla benefits with antioxidant Vitamin E.

The the deal listing product page (ASIN B0F6D1D2XV) loaded successfully and shows the product in stock, fulfilled by the deal listing, with free delivery available — including a same-day delivery window for eligible orders. The merchant-confirmed price is ₹119, which works out to ₹23.80 per 100 ml.

Price note: The advertised a lower price, but the the deal listing merchant page showed ₹119 at the time of review. Per our policy, the merchant's price takes precedence. the deal listing prices can change frequently; always verify at checkout.

Why consider it

At ₹119 for 500ml, Parachute Advansed Amla Hair Oil is competitively priced for a branded, widely available hair oil. Amla is a traditional Ayurvedic ingredient known for strengthening hair, reducing breakage, and adding shine. The addition of Vitamin E provides antioxidant benefits that may support scalp health. For buyers who regularly use hair oil as part of their grooming routine, a 500ml bottle at this price point represents reasonable value for a trusted brand.

Fulfillment by the deal listing means standard return and delivery protections apply, which reduces purchase risk.

Pros and cons

ProsCons
Trusted, widely recognised brandAdvertised price not confirmed; merchant shows ₹119
500ml — good value per ml at ₹23.80/100mlNo MRP or discount percentage confirmed from page
Amla + Vitamin E formulationPrice may vary; check at checkout
In stock, fulfilled by the deal listingNot suited to those seeking purely natural or silicone-free formulas
Free delivery available

Who should buy it

This product suits buyers who: - Regularly use hair oil and want a trusted branded option at an accessible price - Prefer amla-based oils for traditional hair nourishment - Value the deal listing fulfillment for reliable delivery and returns - Are comfortable verifying the final price at checkout given the advertised versus listed price discrepancy

It is less suited to buyers seeking certified organic, fragrance-free hair oils, or those who need a specific lower price point.

Final verdict

Parachute Advansed Amla Hair Oil 500ml at ₹119 on the deal listing is a reasonable everyday buy for hair oil users who trust the Parachute brand. The value at ₹23.80 per 100ml is decent for a branded product. The source-advertised price was not confirmed by the the deal listing merchant page — the live price observed is ₹119. Always check the price at checkout, as the deal listing pricing can change. If ₹119 works for your budget, this is a low-risk, in-stock purchase from a reliable retailer.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
  • Confirm the final price at checkout — the advertised price was not confirmed by the merchant page, which showed ₹119
  • Check whether free same-day delivery is available at your pin code
  • Verify the product variant (size and formulation) before purchasing, as multiple variants may exist
  • No coupon codes were found on the product page at time of review

Questions

What is the current price of Parachute Advansed Amla Hair Oil 500ml on the deal listing?

The the deal listing merchant page showed ₹119 for the 500ml bottle at the time of review. The source-advertised price was lower but was not confirmed by the merchant page. Always check the live price at checkout as the deal listing prices change frequently.

Is Parachute Advansed Amla Hair Oil 500ml in stock on the deal listing?

Yes, the the deal listing product page confirmed the item is in stock and fulfilled by the deal listing, with free delivery options including same-day delivery for eligible orders.

What is the difference between Parachute Advansed Amla and regular Parachute coconut oil?

Parachute Advansed Amla Hair Oil combines amla (Indian gooseberry) extract with Vitamin E, offering additional nourishment and antioxidant benefits compared to plain Parachute coconut oil. It is marketed for all hair types.

Is there a coupon code available for this product?

No coupon codes were found on the the deal listing product page at the time of review. Check the product page for any on-page clip coupons or bank offer discounts that may apply.

What is the price per 100ml for this hair oil?

At the listed price of ₹119 for 500ml, the cost works out to approximately ₹23.80 per 100ml.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.