Live Amazon ·

NIVEA Men Active Clean Charcoal Body Wash 250 ml for ₹165 on Amazon

NIVEA Men Active Clean active charcoal body wash, 250 ml bottle

NIVEA Men Active Clean Charcoal Body Wash, 250 ml, is listed at ₹165 on Amazon India. The listing showed the item in stock when checked, with a displayed unit price of ₹66 per 100 ml.

₹165

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

76/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

NIVEA Men Active Clean with Active Charcoal Body Wash, 250 ml, is listed at ₹165 on Amazon India. The merchant listing showed it in stock when checked, but marketplace pricing, seller availability and delivery timing can change by location.

Quick facts

  • Product: NIVEA Men Active Clean Body Wash with Active Charcoal
  • Size: 250 ml
  • Listed price: ₹165
  • Displayed unit price: ₹66 per 100 ml
  • Retailer: Amazon India
  • Seller shown: RK World Infocom Pvt Ltd

Product overview

This NIVEA MEN shower gel is listed for body, face and hair use. It is the Active Clean variant with active charcoal in a 250 ml bottle. It may suit shoppers looking for a single wash product rather than separate body and face cleansers.

Reasons to consider

Amazon India displayed a product-bound selling price of ₹165 for this exact 250 ml listing. The displayed unit cost is ₹66 per 100 ml, which gives buyers a simple way to compare this bottle with larger packs or alternate body washes. The item was also marked in stock when observed.

Pros and cons

Pros

  • ₹165 selling price was displayed on the merchant product page.
  • 250 ml is a practical size for regular use.
  • Listed for body, face and hair use.

Cons

  • No MRP or percentage discount was confirmed.
  • Marketplace price, seller and stock can change.
  • A multi-use wash may not replace a dedicated facial cleanser for every routine.

Buyer fit

Consider it if you specifically want the NIVEA MEN Active Clean charcoal wash and are comfortable with the ₹66 per 100 ml displayed rate. Buyers who use body wash frequently may also want to compare the final per-100-ml cost against larger packs. Review ingredients and suitability information before purchase, especially for sensitive skin.

Final verdict

This is a reasonable pick for buyers seeking this exact 250 ml NIVEA MEN wash at ₹165. The listed price was verified on Amazon India, but confirm the seller, delivery estimate and final payable total for your PIN code before ordering.

Before checkout

  • Confirm that the ₹165 price remains available for your selected location.
  • Check seller and delivery timing at checkout; the observed seller was RK World Infocom Pvt Ltd.
  • Review the final order total, including any delivery charges that may apply.
  • Check ingredient and suitability details before use, especially if you have sensitive skin.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.