Live Amazon ·

Dettol Icy Cool Bathing Soap 125g Pack of 5 for ₹196 on Amazon

Dettol Icy Cool Bathing Soap Bar, pack of 5 × 125g bars

Amazon is selling the Dettol Icy Cool bathing soap pack of 5 (125g each, 625g total) for ₹196, with the page showing ₹31.36 per 100g. The listing shows it in stock with free delivery options.

₹196

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹196 High ₹199

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Amazon India currently lists the Dettol Icy Cool bathing soap pack of 5 — five 125g bars totalling 625g — at ₹196.

At a glance

  • Product: Dettol Icy Cool Bathing Soap Bar, 3x intense cooling
  • Pack: 5 bars × 125g (625g total)
  • Price: ₹196 (₹31.36 per 100g as shown on the listing)
  • Advertised original price: ₹335, implying roughly 41% off
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, shipped by Amazon
  • Availability: In stock at the time of checking

Quick facts

DetailValue
RetailerAmazon India
BrandDettol
VariantIcy Cool (menthol cooling)
Pack size5 × 125g = 625g
Selling price₹196
Unit rate shown₹31.36 per 100g
Listed original price₹335 (advertised)
Rating shown4.3 out of 5 stars

Product overview

Dettol Icy Cool is a germ-protection bathing soap bar positioned around a cooling sensation, marketed with a "3x intense cooling" claim. This listing is for a multipack of five 125g bars, a common household stock-up format. The Amazon page shows the product fulfilled by Amazon and sold by RK World Infocom Pvt Ltd, with free delivery options noted on the listing.

Reasons to consider

  • At ₹196 for 625g, the ₹31.36 per-100g rate is competitive for a branded bathing soap multipack.
  • Amazon-fulfilled shipping generally means faster, more reliable delivery and easier returns than marketplace-only fulfilment.
  • A 5-bar pack suits families or anyone looking to stock up rather than buy single bars repeatedly.
  • The 4.3-star rating visible on the listing suggests broadly satisfied buyers.

Pros and cons

Pros

  • Multipack pricing confirmed at ₹196 on the product page
  • In stock with free delivery options shown
  • Sold by a third-party seller but shipped by Amazon
  • Recognisable brand with a cooling variant suited to hot weather

Cons

  • The ₹335 "original price" is an advertised figure; the merchant page confirms only the ₹196 selling price, so the real-world discount may be smaller
  • Cooling soaps with menthol can feel drying for people with sensitive or dry skin
  • Price and seller can change quickly on marketplace listings

Buyer fit

This suits households that already use Dettol or mentholated soaps and want a bulk buy. If you prefer moisturising or fragrance-led soaps, this cooling-focused bar may not be the right pick.

Final verdict

At ₹196 for five 125g bars, this is a reasonable, verified price on a mainstream soap multipack and worth picking up if you need bathing soap anyway. Treat the claimed ₹335 comparison price as an advertised reference rather than a guaranteed saving, and check the seller and delivery details at checkout before ordering.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.