Live Amazon ·

Dabur Vatika Lemon Anti-Dandruff Shampoo 640ml at Amazon for ₹279

Dabur Vatika Naturals Anti-Dandruff Shampoo Lemon 640ml bottle

Amazon lists Dabur Vatika Naturals Anti-Dandruff Shampoo, 640ml, at ₹279. The in-stock listing works out to about ₹43.59 per 100ml before any optional subscription savings.

₹279

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon currently lists the 640ml Dabur Vatika Naturals Anti-Dandruff Shampoo at ₹279 for a one-time purchase, and the page shows it as in stock. That is roughly ₹43.59 per 100ml. This is a live listing price, not a confirmed percentage discount, because no MRP was available in the observed pricing data. Check the seller, delivery address and final checkout price before paying.

Quick facts

  • Product: Dabur Vatika Naturals Anti-Dandruff Shampoo, Lemon, 640ml
  • Listed price: ₹279 one-time purchase
  • Unit cost: about ₹43.59 per 100ml
  • Seller shown: RK World Infocom Pvt Ltd
  • Stock status observed: In stock
  • Optional Subscribe & Save price shown: ₹265.05 for the first delivery

Product overview

This is a large 640ml shampoo bottle positioned for regular use by women and men. The product page describes an anti-dandruff formula with lemon, methi and tea tree oil among seven natural herb extracts. Those are listing claims rather than independent performance testing, so results for dandruff control or scalp comfort can vary by person and hair-care routine.

Reasons to consider

The clearest advantage is the pack size: ₹279 for 640ml makes the one-time-purchase cost about ₹43.59 per 100ml. That can suit households or repeat users who already know the formula works for them. The listing was also marked in stock when checked, with fulfilment through Amazon.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹279 one-time price for the 640ml listing
  • Competitive-looking per-100ml cost for a large bottle
  • In-stock status was shown on the product page

Cons

  • No observed MRP, so the actual discount percentage cannot be verified
  • Anti-dandruff and scalp-benefit statements are manufacturer listing claims
  • Seller, delivery promise and price can vary by address or at checkout

Buyer fit

Consider it if you want a large-format anti-dandruff shampoo and are comfortable with the ingredients and seller shown on the listing. It is best for buyers who have used Vatika shampoo before or who prefer a lower per-100ml cost over trying a small bottle first. Those with a sensitive scalp or persistent dandruff concerns may prefer to review ingredients carefully and seek professional advice where appropriate.

Final verdict

At ₹279, this is a reasonable large-pack buy if this specific Dabur Vatika formula suits your hair and scalp. The current price is confirmed, but there is no verified MRP-based saving to judge how exceptional the deal is. Buy for the pack-value rather than an assumed discount, and recheck the seller and checkout total.

Before checkout

  • The confirmed ₹279 is the one-time purchase price for the 640ml listing.
  • The listing is sold by RK World Infocom Pvt Ltd and fulfilled through Amazon; check the seller shown at checkout.
  • Subscribe & Save prices are optional and depend on selecting recurring delivery; review cancellation and repeat-delivery terms.
  • Delivery dates and availability may vary with the delivery address.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.