Dabur Red Gel Ayurvedic Toothpaste 600g (150g x 4) at ₹194 on Amazon
Dabur Red Gel Ayurvedic Toothpaste 600g (4 x 150g) is listed at ₹194 on Amazon, with a displayed unit price of about ₹32.33 per 100g. Check seller, expiry and checkout total before ordering.
₹194
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
82/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
Low ₹194 High ₹239
At a glance
Dabur Red Gel Ayurvedic Toothpaste is listed on Amazon at ₹194 for four 150g tubes, or 600g total. The product page also displays a unit price of about ₹32.33 per 100g. The listing showed the item in stock, shipped by Amazon and sold by RK World Infocom Pvt Ltd when checked.
Quick facts
- Product: Dabur Red Gel Ayurvedic Toothpaste, 600g (4 x 150g)
- Retailer: Amazon
- Displayed price: ₹194 for a one-time purchase
- Displayed unit price: About ₹32.33 per 100g
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd
- Fulfilment: Amazon
- Availability: In stock when checked
Product overview
This is a multi-pack of Dabur Red Gel toothpaste in 150g tubes. The Amazon listing describes it as an Ayurvedic toothpaste aimed at freshness and oral-care concerns including bad breath, plaque and gingivitis. Those are product-page claims rather than an independent assessment of performance. The pack size makes the offer most relevant to regular toothpaste users who can use the tubes before expiry.
Reasons to consider
The displayed ₹194 price keeps the upfront cost below ₹200 and provides a household-sized supply. The listing also showed stock, Amazon fulfilment and free-delivery details for the checked location, although delivery and final charges can vary by address and checkout conditions.
Pros and cons
Pros
- Multi-pack quantity suits regular toothpaste users.
- The product-page price is straightforward to compare at ₹194 for the pack.
- Amazon fulfilment and displayed stock were present when checked.
Cons
- Price, stock and delivery details can change before checkout.
- The listed seller is a marketplace seller, not necessarily Dabur itself.
- Oral-care benefits are listing claims; buyers with dental concerns should rely on professional advice.
Buyer fit
This is a reasonable fit for existing Dabur Red users, families, or shoppers who want several standard-size tubes and are comfortable with the listed marketplace seller. It is less suitable if you need to test the toothpaste first or cannot consume a multi-pack before expiry. Check the seller, pack configuration, expiry information and delivered total before paying.
Final verdict
At ₹194, this is a useful household restock if the multi-pack quantity matches your needs. The product identity and displayed price were confirmed on Amazon, but the earlier MRP and discount claim were not used to validate the saving. Treat ₹194 as the current displayed price rather than a guaranteed future price, and recheck the final checkout total before ordering.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.