Biotique Tea Tree Skin Clearing Face Wash 150ml for ₹153 on Amazon
Amazon lists the 150ml Biotique Tea Tree Skin Clearing Face Wash at ₹153, or ₹102 per 100ml. It is in stock at the checked location, but skincare results and delivery can vary.
₹153
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
74/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
Low ₹153 High ₹153
At a glance
Amazon lists the 150ml Biotique Tea Tree Skin Clearing Face Wash for ₹153. That works out to ₹102 per 100ml. The checked product page showed the item as in stock, although delivery timing and availability can change by location.
Quick facts
- Product: Biotique Tea Tree Skin Clearing Face Wash
- Pack size: 150ml
- Listed price: ₹153
- Effective unit price: ₹102 per 100ml
- Retailer: Amazon
- Availability when checked: In stock
Product overview
This is a tea-tree face wash positioned for normal-to-oily and acne-prone skin. The product listing describes it as a skin-clearing cleanser intended to remove excess oil, dirt and impurities. It also carries acne, blemish and breakout-control claims, but individual skincare outcomes will vary.
Reasons to consider
At ₹153 for 150ml, the unit cost is straightforward and may suit buyers looking for an inexpensive daily cleanser. Tea tree is the central ingredient highlighted in the listing, and the bottle size is practical for trying the formula without committing to a larger pack.
Pros and cons
Pros
- ₹153 listed price for a 150ml pack
- Works out to ₹102 per 100ml
- Product page showed stock availability
- A useful option for shoppers seeking an oil-control cleanser
Cons
- Acne-control and blemish-reduction claims are product claims, not guaranteed results
- Tea tree and fragranced botanical formulas may not suit every skin type
- Final delivery date, seller and price can depend on the delivery location
Buyer fit
Consider it if you already know your skin tolerates tea-tree cleansers and want a budget-friendly face wash for oily skin. Patch-test a new skincare product where appropriate, and avoid treating a cosmetic cleanser as a replacement for medical advice for persistent or severe acne.
Final verdict
This is a worthwhile buy if you need a 150ml tea-tree face wash and the ₹153 listing is still available at checkout. The price delivers a clear ₹102-per-100ml cost, but choose it for cleansing rather than expecting guaranteed acne treatment results.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.