Live Amazon ·

Bblunt Anti-Dandruff Shampoo 300ml at ₹254 (₹84.67 per 100ml)

Bblunt Anti-Dandruff Shampoo 300ml at ₹254 (₹84.67 per 100ml)

the deal listing's product page lists the 300ml Bblunt Anti-Dandruff Shampoo with zinc pyrithione and tea tree at ₹254, in stock and sold by Honasa Consumer Limited, with Subscribe & Save pricing shown lower.

₹254

AI analysis

Page-confirmed ₹254 for 300ml of a zinc pyrithione anti-dandruff shampoo is genuinely good value per millilitre; only the advertised 43% discount figure is unverified.

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

ItemDetail
ProductBblunt Anti-Dandruff Shampoo, 300 ml
Price on page₹254
Unit price₹84.67 per 100 ml
SellerHonasa Consumer Limited (ships from the deal listing)
AvailabilityIn stock
Subscribe & Save prices seen₹241.30 and ₹228.60

Product overview

This is Bblunt's anti-dandruff shampoo in the 300ml bottle. The listing describes it as formulated with zinc pyrithione and tea tree, aimed at a clearer scalp, with claims around reducing dandruff, controlling oil and easing itchiness. It is positioned for all hair types and for both men and women. Zinc pyrithione is the standard, widely used active in over-the-counter anti-dandruff shampoos, so the formulation approach here is conventional rather than novel — which is generally a good thing for a scalp product.

Bblunt sits under Honasa Consumer, the same house as Mamaearth, and the listing shows Honasa as the seller directly, with fulfilment through the deal listing.

Why consider it

The headline reason is the unit economics. At ₹254 for 300ml, you are paying roughly ₹85 per 100ml for a zinc pyrithione shampoo from a mainstream brand. That is competitive against typical drugstore anti-dandruff pricing in India, particularly in the 300ml size where per-millilitre cost usually improves over the small bottles.

The page also displays lower amounts of ₹241.30 and ₹228.60, consistent with Subscribe & Save tiers. If you already use an anti-dandruff shampoo continuously — which is how these products actually work, as maintenance rather than a one-off cure — a subscription is worth checking, because it can push the effective price below the one-time figure.

Stock status on the page reads as available, and it ships from the deal listing, so delivery and returns follow the usual the deal listing handling rather than a third-party seller's terms.

Pros and cons

ProsCons
₹254 for 300ml is a low per-millilitre cost for a branded anti-dandruff shampooThe advertised 43% discount could not be matched to a confirmed MRP on the page
Zinc pyrithione plus tea tree is a mainstream, well-understood anti-dandruff approachShampoo prices on the deal listing move frequently; this may not hold for long
In stock, ships from the deal listing, sold by the brand's parent company"Reduces dandruff up to 100%" is marketing language, not a clinical guarantee
Subscribe & Save pricing appears lower than the one-time priceMedicated shampoos suit some scalps and irritate others; no way to know in advance

Who should buy it

Anyone already buying an anti-dandruff shampoo regularly and not attached to a specific brand should find this an easy pickup at ₹254 — the price is fair and the size means you are not restocking every few weeks. It also suits someone wanting to try a zinc pyrithione formula without spending on a pharmacy-priced option.

Skip it if you have a scalp condition your dermatologist is already treating, if you react badly to tea tree oil, or if you are loyal to a formula that works for you. A cheap shampoo you cannot use is not a saving.

Final verdict

The price is real and the page confirms it: ₹254, in stock, 300ml. What we could not independently confirm is the 43% figure, because the page did not present a clean struck-through MRP to check it against. That does not change the practical maths — at roughly ₹85 per 100ml, this is a reasonable buy on its own merits regardless of what percentage sits above it. Check the current price and the Subscribe & Save option on the destination page before ordering, since the deal listing beauty pricing changes without notice.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
  • Confirm the ₹254 price on the product page yourself — the deal listing beauty pricing changes frequently
  • The advertised 43% discount could not be matched to a stated MRP on the page
  • Check whether the lower Subscribe & Save price applies to your order
  • Verify seller shows as Honasa Consumer Limited and fulfilment by the deal listing
  • Check delivery date for your pincode before ordering

Questions

What is the price of Bblunt Anti-Dandruff Shampoo 300ml on the deal listing?

The the deal listing product page lists it at ₹254 for the 300ml bottle, which the page breaks down as ₹84.67 per 100ml. Prices on the deal listing change frequently, so confirm the figure on the listing before ordering.

Is the 43% discount confirmed?

No. The 43% saving is the advertised figure. The product page showed the ₹254 selling price but did not surface a clean MRP to check that percentage against, so treat the discount claim as listed rather than verified.

Can I get it cheaper than ₹254?

The page displayed additional amounts of ₹241.30 and ₹228.60, consistent with Subscribe & Save tiers. If you use anti-dandruff shampoo continuously, checking the subscription option may lower your effective cost.

Who sells and ships this product?

The listing shows it as sold by Honasa Consumer Limited, the brand's parent company, and shipped from the deal listing. Stock status on the page read as In stock at the time of checking.

What is in this shampoo?

The listing describes a formulation with zinc pyrithione and tea tree, aimed at scalp clarity, dandruff reduction, and controlling oil and itchiness. It is marketed for all hair types and for both men and women.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.