Live Amazon ·

Amazon: Vaseline Deep Moisture Body Lotion 600ml Advertised at ₹300

Vaseline Deep Moisture Body Lotion 600ml is advertised at ₹300 on Amazon, versus an ₹850 MRP. The current Amazon price and stock status could not be confirmed.

₹300 ₹850 65% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

69/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹300 High ₹337

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Vaseline Deep Moisture Body Lotion in the 600ml pack is advertised at ₹300 on Amazon. That works out to about ₹50 per 100ml and is presented against an ₹850 MRP, implying a claimed saving of ₹550.

Quick facts

  • Product: Vaseline Deep Moisture Body Lotion, 600ml
  • Retailer: Amazon
  • Advertised price: ₹300
  • Advertised MRP: ₹850
  • Claimed discount: 65%
  • Unit cost at advertised price: about ₹50 per 100ml

Product overview

This is a large-format body lotion intended for daily use on dry or rough skin. The product description highlights glycerin and Vaseline Jelly, along with a fast-absorbing, non-greasy feel. Those are product-description claims rather than independently tested performance results.

Reasons to consider

At the advertised ₹300, the 600ml pack offers a low per-100ml cost for shoppers who already use this lotion regularly. A pump-format bottle can also be more convenient for household use than repeatedly buying smaller packs.

Pros and cons

Pros

  • Advertised price is substantially below the stated MRP.
  • Large 600ml size gives an advertised cost of about ₹50 per 100ml.
  • Suitable to consider for routine body-moisturising needs.

Cons

  • Amazon’s live selling price could not be confirmed.
  • Stock, seller, delivery charges and variant selection may affect the final checkout price.
  • The stated skincare benefits are manufacturer product claims.

Buyer fit

This is best for buyers who already know they like Vaseline Deep Moisture and want a larger bottle at a potentially strong price. It is less suitable for someone trying the formula for the first time, as a smaller pack may be a lower-risk choice.

Final verdict

The advertised ₹300 price would be a worthwhile buy for regular users, especially given the roughly ₹50 per 100ml cost. However, confirm that the 600ml variant is selected and verify the live price, seller and availability on Amazon before paying.

Before checkout

  • This advertised offer was not independently confirmed; verify price and eligibility yourself.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.