Live Amazon ·

Amazon: TRESemme Hydra Matrix Hydrating Shampoo 580ml at ₹460

TRESemme Hydra Matrix Hydrating Shampoo 580ml bottle

TRESemme Hydra Matrix Hydrating Shampoo in the big 580ml bottle is listed on Amazon.in at ₹460 — about ₹79 per 100ml — with the merchant page confirming the price, in-stock status and 4.3-star rating from 784 reviews.

₹460

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

TRESemme's Hydra Matrix Hydrating Shampoo in the large 580ml size is listed on Amazon.in at ₹460, a price the merchant page confirms. The shampoo is formulated with polyglutamic acid, is paraben-free, and is marketed for dry hair and scalp, including hard-water build-up. It is in stock with free delivery available.

Quick facts

ItemDetail
ProductTRESemme Hydra Matrix Hydrating Shampoo, 580ml
Price on Amazon.in₹460 (about ₹79 per 100ml)
Key ingredientPolyglutamic acid
ClaimsUp to 100H of fluid hair; paraben-free; hard-water detox
Rating4.3 out of 5 from 784 ratings
SellerRK World Infocom Pvt Ltd, fulfilled by Amazon
AvailabilityIn stock, free delivery

Product overview

TRESemme Hydra Matrix is positioned as a hydrating shampoo for people dealing with dryness, frizz and hard-water effects on hair. The formula uses polyglutamic acid, a humectant known for holding moisture, and TRESemme advertises up to 100 hours of "fluid" hair. The 580ml bottle is the large size, and at ₹460 the unit cost works out to roughly ₹79 per 100ml, which is competitive for a salon-branded hydrating shampoo in this size.

Reasons to consider

  • Confirmed selling price: the Amazon.in product page shows ₹460, matching the advertised figure.
  • Large 580ml bottle keeps the per-100ml cost low for this category.
  • 4.3-star rating across 784 ratings is a reasonably solid signal.
  • Paraben-free formula aimed at dry hair and hard-water conditions.
  • Sold by RK World Infocom Pvt Ltd and fulfilled by Amazon, with a "Limited Period Festive Offer" noted on the page.

Pros and cons

Pros

  • Verified ₹460 price directly on the merchant page
  • Good value per ml for a 580ml bottle
  • Strong rating volume (784 ratings, 4.3 stars)
  • In stock with free delivery options

Cons

  • No explicit MRP was shown, so the exact discount percentage cannot be confirmed
  • Sold by a third-party seller (RK World Infocom), though Amazon-fulfilled
  • "100H of fluid hair" is a brand marketing claim, not an independently verified result
  • Festive-offer pricing may be time-limited

Buyer fit

This suits shoppers who already use or want to try a hydrating shampoo for dry or hard-water-stressed hair and want a bulk-size bottle at a low unit price. It is less compelling for anyone needing a specialised treatment (for example medicated anti-dandruff) or who prefers sulphate-free ranges, which this listing does not claim.

Final verdict

Worth buying if you need a hydrating shampoo: the ₹460 price is confirmed live on Amazon.in, the per-100ml cost is low for the size, and the rating history is decent. Since no MRP is displayed, treat this as a good everyday price rather than a deep percentage-off deal, and buy sooner rather than later given the festive-offer tag.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.