Live Amazon ·

Amazon: TRESemmé Hydra Matrix Hydrating Shampoo 580ml at ₹460

TRESemmé Hydra Matrix Hydrating Shampoo 580ml bottle on Amazon.in

Amazon lists the TRESemmé Hydra Matrix Hydrating Shampoo 580ml at ₹460, equal to about ₹79.31 per 100ml. The advertised 51% saving could not be verified because no current MRP was observed on the merchant page.

₹460

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

74/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹460 High ₹460

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon.in lists the TRESemmé Hydra Matrix Hydrating Shampoo in the 580ml size at ₹460, with the product shown as in stock at the time it was checked. The offer was advertised as a 51% discount, but the merchant page did not expose a matching MRP, so that percentage should be treated as an advertised saving rather than a confirmed markdown.

Quick facts

DetailObserved information
RetailerAmazon.in
ProductTRESemmé Hydra Matrix Hydrating Shampoo
Size580ml
Observed price₹460
Unit costAbout ₹79.31 per 100ml
Claimed discount51% off; MRP not independently observed
AvailabilityIn stock
Seller shownRK World Infocom Pvt Ltd, fulfilled by Amazon
Rating shown4.3 out of 5 stars from 790 ratings

Product overview

This is a hydrating shampoo from TRESemmé's Hydra Matrix range. The merchant listing says it contains polyglutamic acid and is aimed at dry hair and scalp concerns, with claims including up to 100 hours of fluid hair and hard-water detox support. It is also described as paraben-free.

The listing observed the standard 580ml bottle rather than a multipack. At ₹460, the effective cost is approximately ₹79.31 per 100ml, matching the unit price displayed on the product page.

Reasons to consider

  • The current ₹460 selling price was matched to the product's Amazon buy-box pricing.
  • The bottle is a relatively large 580ml format, which can work out better for regular users than smaller bottles.
  • The product is fulfilled by Amazon and was listed as in stock.
  • The formula targets dry hair and hard-water-related cleansing concerns, making it relevant for buyers looking specifically for a hydrating shampoo.
  • The page showed a substantial rating base, with 4.3 stars from 790 ratings.

Pros and cons

Pros

  • Product-specific ₹460 price confirmed on Amazon.in
  • Large 580ml size
  • Hydrating positioning for dry hair and scalp
  • Paraben-free formulation claim
  • Amazon fulfilment shown on the listing

Cons

  • The advertised 51% discount could not be verified because no current MRP was observed.
  • Hair-care results vary by hair type, water conditions and routine; the 100-hour claim is a manufacturer claim rather than guaranteed performance.
  • The observed seller was RK World Infocom Pvt Ltd, so buyers who prefer another seller should check the buying options at checkout.

Buyer fit

This is most suitable for shoppers who already use TRESemmé or want a hydrating shampoo in a larger bottle. It may be particularly relevant if your main concerns are dryness, scalp buildup or washing in hard-water conditions.

It is less compelling if the only attraction is the headline 51% saving. The ₹460 price is confirmed, but the original comparison price needed to calculate that percentage was not available in the observed merchant data.

Final verdict

At ₹460 for 580ml, this is a reasonable Amazon lead on a named TRESemmé hydrating shampoo, especially if the product already suits your hair-care routine. Buy based on the verified current price and product fit rather than the unverified 51% discount claim. Check the seller, delivery date and final checkout total before ordering.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
  • Confirm the checkout price is still ₹460 for the 580ml bottle.
  • Check the live MRP or comparison price before relying on the advertised 51% discount.
  • Review the selected seller, delivery estimate and whether Amazon fulfilment applies to your order.
  • Check ingredients and suitability if you have a sensitive scalp or fragrance allergies.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.