Amazon: Solimo Lavender Liquid Handwash 5L Refill Can at ₹499
Amazon has the Solimo Lavender liquid handwash 5-litre refill can listed at ₹499, working out to about ₹99.80 per litre. The listing showed the refill in stock, sold by RK World Infocom Pvt Ltd and shipped by Amazon;…
₹499
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
80/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Amazon is listing the Amazon Brand Solimo Liquid Handwash Refill Can in Lavender, 5 litres, for ₹499 — approximately ₹99.80 per litre. The observed product page showed the item in stock, shipped by Amazon and sold by RK World Infocom Pvt Ltd. The price was captured from the product page at the time of review; Amazon prices change, so treat ₹499 as the last-seen listed price and confirm it at checkout.
Quick facts
- Product: Solimo liquid handwash refill can
- Variant: Lavender
- Pack size: 5 litres
- Listed price: ₹499 (last observed)
- Effective cost: About ₹99.80 per litre
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd
- Fulfilment: Shipped by Amazon
- Availability shown: In stock
Product overview
This is a bulk refill can rather than a small pump bottle. Solimo positions the lavender handwash as a pH-balanced formula designed to fight germs, with no added triclosan or parabens. A 5-litre pack is mainly useful for refilling existing dispensers at home, in an office or in another shared washroom setting.
Reasons to consider
The main attraction is the low effective cost: ₹499 divided by five litres comes to roughly ₹99.80 per litre. Buying one refill can also reduces the need to repeatedly purchase smaller pump bottles. Because the listing indicated Amazon fulfilment, buyers may also get the usual checkout, delivery and returns experience associated with Amazon-fulfilled orders, subject to the terms shown for their address.
Pros and cons
Pros
- Large 5-litre pack with an effective cost of about ₹99.80 per litre
- Listing showed the product in stock
- Shipped by Amazon
- Useful format for homes or workplaces that already use refillable dispensers
Cons
- Bulk packaging is less convenient if you only need a single small bottle
- No confirmed MRP or percentage discount was observed, so the saving versus its usual price is unclear
- The seller is RK World Infocom Pvt Ltd rather than Amazon Retail
- Delivery speed can vary by PIN code and account eligibility
Buyer fit
This makes the most sense for households, offices or anyone who already goes through enough handwash to justify a 5-litre container. It is less suitable for occasional users, travellers or buyers who do not have a dispenser or storage space for a bulk refill can.
Final verdict
At a listed ₹499, this is a reasonable bulk-buy price for a 5-litre branded handwash refill, especially with Amazon fulfilment shown. The absence of a verified MRP means it should be judged on the ₹99.80-per-litre value rather than an advertised discount. Check the live price, seller and delivery promise at checkout before ordering.
Before checkout
- Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
Questions
Is this deal still live?
This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.