Live Amazon ·

Amazon: Santoor Beauty Talc with Sandalwood Extracts 400g at ₹154

Santoor Beauty Talc with Sandalwood Extracts 400g pack on Amazon.in

Amazon.in has the Santoor Beauty Talc with Sandalwood Extracts 400g at ₹154, about ₹38.50 per 100g, in stock with free delivery. A Subscribe & Save option brings it down to ₹146.30. A reasonable everyday price on a…

₹154

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

62/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

The Santoor Beauty Talc with Sandalwood Extracts (400g) is listed on Amazon.in at ₹154. The merchant page confirms this as the current selling price, with the item in stock and eligible for free delivery. A Subscribe & Save option drops it to ₹146.30 per delivery.

Quick facts

  • Product: Santoor Beauty Talc with Sandalwood Extracts
  • Size: 400g
  • Price: ₹154 (one-time purchase)
  • Effective cost: about ₹38.50 per 100g
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, shipped by Amazon
  • Availability: in stock at the time of checking
  • Subscribe & Save: ₹146.30 (5% off), with savings up to 10% on repeat deliveries

Product overview

Santoor's beauty talc is a perfumed body powder built around sandalwood, with sandal, rose, musk and geranium-mint fragrance notes. The listing describes it as dermatologically tested, suitable for all skin types, and designed to absorb excess moisture — a fairly standard positioning for a talcum powder in the Indian market. At 400g this is the large family-size pack rather than a travel size.

Reasons to consider

  • ₹154 for a 400g pack works out to roughly ₹38.50 per 100g, which is competitive for a branded talc.
  • The page labels this a limited-period festive offer, so the current price may be promotional.
  • Subscribe & Save reduces the per-unit cost further to ₹146.30 if you use talc regularly.
  • It ships from Amazon, which generally means reliable fulfilment and returns handling.

Pros and cons

Pros

  • Low per-100g cost for a branded, dermatologically tested talc
  • Large 400g pack lasts a while
  • Verified in-stock price on the merchant page
  • Extra savings via Subscribe & Save

Cons

  • Sold by a third-party seller (RK World Infocom Pvt Ltd), though Amazon-fulfilled
  • No MRP shown on the page, so the depth of the festive discount cannot be quantified
  • Fragrance blend may not suit those who prefer unscented powders

Buyer fit

This suits households that already use perfumed talc and want a large pack at a low per-gram price, and Santoor brand loyalists. If you only need a small quantity or prefer unscented powder, this pack size and fragrance profile may not be the right pick.

Final verdict

At ₹154 for 400g, this is a fair, verified price on a mainstream branded talc. It is worth picking up if you use talc regularly — not a dramatic discount worth rushing for, but a solid everyday price with a modest Subscribe & Save edge.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.