Live Amazon ·

Amazon: Presto! Phenyl Floor Cleaner 5L at ₹249 (₹49.80/L)

Amazon Brand Presto! Phenyl Floor Cleaner 5 litre bottle

Amazon's Presto! Phenyl Floor Cleaner 5L is listed at ₹249 (₹49.80/litre) on Amazon.in, in stock and fulfilled by Amazon. Subscribe & Save drops it to ₹236.55. A good bulk buy if you use phenyl cleaner regularly —…

₹249

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

72/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹249 High ₹249

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon's own-brand Presto! Phenyl Floor Cleaner in a 5-litre pack is listed at ₹249 on Amazon.in — that works out to ₹49.80 per litre. The merchant page confirms the ₹249 selling price and shows the item in stock, sold by RK World Infocom Pvt Ltd and fulfilled by Amazon, with a Subscribe & Save option dropping it to ₹236.55.

Quick facts

  • Product: Amazon Brand – Presto! Phenyl Floor Cleaner
  • Pack size: 5 litres
  • Selling price: ₹249 (₹49.80 per litre), confirmed on the product page
  • Availability: In stock at the time of checking
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, shipped by Amazon
  • Subscribe & Save: ₹236.55 (5% off now, up to 10% on repeat deliveries)
  • Delivery: Free delivery shown, listed as a Limited Period Festive Offer

Product overview

Presto! is Amazon's own household brand. This phenyl floor cleaner comes in a bulk 5-litre can positioned for heavy use — the listing pitches it for hospitals, homes and offices, and claims 10X cleaning power with germ-fighting action. It is a straightforward disinfectant-style floor cleaner rather than a premium fragranced formula, which is typical for phenyl concentrates in this price band.

Reasons to consider

  • At ₹49.80 per litre this is at the budget end for branded floor cleaner, and the 5-litre format suits households that mop daily or small offices and clinics.
  • Amazon fulfilment means the usual delivery reliability and easy returns if the pack arrives damaged or leaking.
  • Subscribe & Save brings the effective price down to ₹236.55 and can go lower with multi-product monthly deliveries, useful since floor cleaner is a repeat purchase.
  • Buying an own-brand product in bulk avoids frequent reordering of 1-litre bottles.

Pros and cons

Pros

  • Low per-litre cost, confirmed at ₹249 for 5 litres
  • In stock with free delivery and festive-offer badge on the page
  • Bulk size reduces repurchase frequency
  • Fulfilled by Amazon with a named third-party seller

Cons

  • Phenyl cleaners have a strong medicinal smell some households dislike
  • 5 litres is bulky to store and heavy to handle when full
  • The "10X cleaning power" and germ claims are manufacturer marketing, not independently verified
  • Lightning-style pricing can change quickly, so the price may differ at checkout

Buyer fit

This suits households with large floor areas, people who already use phenyl-type cleaners, and small commercial spaces like clinics or offices that go through floor cleaner quickly. If you prefer mild fragrances, need a small bottle for a compact flat, or want a specialised cleaner for marble or wood, check the surface compatibility on the label before buying the bulk pack.

Final verdict

At ₹249 for 5 litres — about ₹49.80 a litre — this is a solid bulk buy on a staple cleaning product, and the price is confirmed on the Amazon.in product page with stock available. If you use phenyl floor cleaner regularly, it is worth picking up; Subscribe & Save trims a little more off for repeat orders. Just confirm the listed price still shows ₹249 at checkout, since deal prices can revert without notice.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.