Amazon Presto! Matic 5L Front Load Liquid Detergent at ₹549 on Amazon
Amazon Brand Presto! Matic 5L front-load liquid detergent is listed at ₹549 on Amazon, or ₹109.80 per litre. Check delivery charges, seller details and checkout eligibility before ordering.
₹549
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
78/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Amazon Brand Presto! Matic Front Load Liquid Detergent is listed at ₹549 for a 5L refill pack on Amazon. The product page shows a displayed unit price of ₹109.80 per litre. The listed seller is RK World Infocom Pvt Ltd, while Amazon handles shipping.
Quick facts
- Product: Amazon Brand Presto! Matic Front Load Liquid Detergent
- Pack size: 5L refill pouch
- Listed price: ₹549
- Unit price: ₹109.80 per litre
- Scent: Floral
- Use case: Front-load washing machines
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd
- Shipping: Ships from Amazon; delivery and total charges can vary by location
Product overview
This is a large-format liquid detergent refill intended for regular laundry in front-load washing machines. The listing highlights a floral scent and quick-action stain-removal positioning. At 5L, it is more suitable for households that wash frequently or prefer buying detergent in bulk. The product page confirms the ₹549 item price, but performance claims such as stain-removal effectiveness are listing claims rather than independently tested results.
Reasons to consider
The main attraction is the volume: 5L at ₹549 works out to ₹109.80 per litre, making the pack convenient for repeat laundry use. A refill pouch may also be easier to store and pour than multiple smaller bottles. Buyers who specifically use front-load machines may prefer a detergent marketed for that format. The Amazon listing showed the item in stock when checked, although availability and delivery dates can change.
Pros and cons
Pros
- Large 5L pack for regular household laundry
- Product-bound Amazon price of ₹549 was visible
- ₹109.80 per litre is easy to compare with smaller packs
- Designed and marketed for front-load washing machines
- Ships from Amazon according to the listing
Cons
- The listed seller is a marketplace seller rather than Amazon Retail
- Delivery charges, dates and final totals depend on location and checkout
- Floral scent and cleaning performance are subjective
- The displayed price and stock status can change
- Any bank offer or cashback has separate eligibility conditions
Buyer fit
This deal is a reasonable fit for households with a front-load washing machine that already use liquid detergent and can consume a 5L pack before storage becomes inconvenient. It is less suitable for top-load users unless the machine and detergent instructions support that use. Check the seller, delivery charge, final checkout total and any payment-condition offer before ordering. Buyers seeking the lowest possible per-litre price should compare current packs because the ₹549 listing may change.
Final verdict
At ₹549, the Amazon Brand Presto! Matic 5L refill is worth considering for regular front-load laundry, especially when buying in bulk is convenient. The product price and ₹109.80-per-litre calculation are confirmed on Amazon, but advertised savings and cleaning claims should not be treated as guarantees. Verify the final delivered total and seller details at checkout before buying.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.