Amazon: Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner (Floral, 5 L) at ₹399
Amazon offers Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner (Floral, 5 L) at ₹399, providing 99.9% germ protection for ₹79.80 per liter.
₹399
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
82/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Amazon is currently listing the 5-liter can of Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner (Floral scent) for ₹399. Verified directly on the merchant product page, this deal breaks down to ₹79.80 per liter.
Quick facts
- Brand: Presto! (Amazon Brand)
- Volume: 5 Liters
- Fragrance: Floral
- Price: ₹399
- Unit Cost: ₹79.80 / Liter
- Germ Kill Claim: 99.9% germs
Product overview
Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner is designed for everyday household cleaning across various hard surfaces, including ceramic tiles, marble, granite, and mosaic. It claims to eliminate 99.9% of germs while leaving a fresh floral aroma.
Reasons to consider
- Bulk Savings: Buying in a 5-liter container reduces per-liter cleaning costs significantly compared to standard 1-liter bottles.
- Versatile Use: Suitable for floors, kitchen counters, and bathroom surfaces.
- Convenient Delivery: Shipped directly by Amazon fulfilled services.
Why consider it
- Bulk Savings: Buying in a 5-liter container reduces per-liter cleaning costs significantly compared to standard 1-liter bottles.
- Versatile Use: Suitable for floors, kitchen counters, and bathroom surfaces.
Pros and cons
- Pros: Cost-effective bulk volume, fresh floral scent, broad surface compatibility.
- Cons: 5-liter container can be heavy to pour without a dispenser or smaller decanting bottle.
Buyer fit
This pack is ideal for families, offices, or households looking to restock bulk floor cleaning supplies at an economical per-liter rate.
Who should buy it
This pack is ideal for families, offices, or households looking to restock bulk floor cleaning supplies at an economical per-liter rate.
Final verdict
At ₹399 for 5 liters (₹79.80/L), this offer delivers strong bulk value for everyday home sanitization. If you need floor cleaner, this is a solid buy.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.