Live Amazon ·

Amazon: Presto! Bathroom Cleaner Lemon 4 Litre (1L x 4) at ₹385

Presto! Bathroom Cleaner Lemon 4 litre pack of four 1-litre bottles on Amazon India

Amazon's Presto! Bathroom Cleaner (Lemon) in a 4-litre pack of four 1-litre bottles is listed at ₹385 — about ₹96 per litre — and the price is confirmed on the Amazon product page with the item in stock.

₹385

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

72/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon's own-brand Presto! Bathroom Cleaner in Lemon is listed at ₹385 for a 4-litre pack (four 1-litre bottles), which works out to about ₹96 per litre. The product page confirms this selling price and shows the item in stock, shipped by Amazon.

Quick facts

  • Product: Presto! Bathroom Cleaner, Lemon fragrance
  • Pack size: 4 litres total (1 L x 4 packs)
  • Price: ₹385 one-time purchase (~₹96.25 per litre)
  • Subscribe & Save options: ₹365.75, or ₹346.50 with repeat-delivery savings
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, ships from Amazon
  • Delivery shown as free with a limited-period festive offer

Product overview

Presto! is Amazon's private label for household essentials. This bathroom cleaner is pitched as a multi-surface liquid suitable for bathroom floors, slabs, wall tiles, sinks, basins, stainless steel taps and shower heads. The four 1-litre bottles make it a bulk-buy option rather than a single-use bottle, which suits households that clean bathrooms frequently or want to stock up.

Reasons to consider

  • At roughly ₹96 per litre, this is cheap for a branded bathroom cleaner bought in bulk.
  • The price on the Amazon listing matches the advertised ₹385, and the item is in stock.
  • Fulfilled and shipped by Amazon, which generally means straightforward delivery and returns.
  • Subscribe & Save drops the effective price further if you want repeat deliveries.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹385 selling price on the merchant page
  • Works out to under ₹100 per litre
  • Multi-surface use across floors, tiles, taps and shower heads
  • In stock with free delivery shown

Cons

  • Four-litre pack is bulky; overkill for small households or infrequent cleaning
  • Sold by a third-party seller (RK World Infocom), though fulfilled by Amazon
  • No listed MRP on the page, so the actual discount versus retail isn't verifiable

Buyer fit

Best for households that go through bathroom cleaner quickly, shared accommodations, or anyone stocking cleaning supplies. If you only need a single bottle, a smaller pack elsewhere may make more sense.

Final verdict

At ₹385 for 4 litres, this is a solid bulk buy on Amazon's own-brand cleaner with the price confirmed on the product page. If you need bathroom cleaner anyway, it's worth picking up.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.