Live Amazon ·

Amazon: Park Avenue Allure Women EDP 100ml at ₹256

Park Avenue Allure Women EDP 100ml perfume bottle

Amazon shows Park Avenue Allure Women EDP 100ml at ₹256, or ₹2.56 per ml, with stock available when checked. The 68% saving is advertised but cannot be verified because no matching MRP is shown.

₹256

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

78/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹256 High ₹274

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon currently shows Park Avenue Allure Women EDP 100ml at ₹256, with the item marked in stock. The product page confirms the selling price, but it does not show an MRP or product-bound discount percentage, so the advertised 68% saving cannot be independently calculated. Seller, delivery eligibility and the final payable amount can vary by location and checkout conditions.

Quick facts

  • Product: Park Avenue Allure Women EDP, 100ml
  • Price observed: ₹256
  • Unit price: ₹2.56 per ml
  • Retailer: Amazon
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd
  • Fulfilment: Amazon
  • Availability observed: In stock
  • Fragrance notes listed: Pear, lavender, jasmine, musk and vanilla

Product overview

This is a 100ml women’s eau de parfum from Park Avenue. Amazon describes the fragrance profile as fresh, citrusy, floral, warm and earthy, with pear, lavender, jasmine, musk and vanilla notes. At ₹256, the displayed price works out to ₹2.56 per ml, which makes the larger bottle the more relevant comparison for shoppers who already know they like this fragrance.

The merchant page confirms the ₹256 product-selling price and availability at the time checked. It does not provide a matching MRP in the observed pricing data, so the 68% discount figure should be treated as advertised rather than verified.

Reasons to consider

The 100ml size offers a practical option for regular fragrance use, while the listed mix of floral, citrusy and warm notes may appeal to shoppers seeking an everyday perfume with a broad scent profile. Amazon fulfilment may also simplify delivery and customer-service handling compared with an independently fulfilled listing, although return and delivery terms should still be reviewed before payment.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed selling price of ₹256 on the product page.
  • 100ml bottle gives a low displayed cost of ₹2.56 per ml.
  • Fragrance notes and profile are clearly listed.
  • Product was shown as in stock when checked.

Cons

  • The 68% discount cannot be verified without an MRP.
  • Perfume preferences are subjective, and the page evidence does not establish longevity or projection.
  • Seller and delivery details may affect the buying experience.

Buyer fit

This deal is best suited to shoppers specifically looking for Park Avenue Allure Women EDP in a 100ml bottle and comfortable buying without relying on the claimed percentage saving. It may be a reasonable trial or replacement purchase if the listed fragrance notes match your preferences. Buyers sensitive to seller history, authenticity, delivery fees or return restrictions should check those details for their location before ordering.

Final verdict

At ₹256, this is a potentially useful low-cost fragrance purchase, and Amazon confirms the current selling price and in-stock status. The deal deserves consideration if you want this particular Park Avenue perfume, but do not treat the advertised 68% saving as confirmed because no matching MRP was available. Check the final checkout total, seller information and returns policy before buying.

Before checkout

  • Check the final checkout price and delivery charges for your address.
  • Review the seller, RK World Infocom Pvt Ltd, before ordering.
  • The 68% discount is advertised and not independently verified because the MRP is unavailable.
  • Confirm return, replacement and fragrance authenticity terms before purchase.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.