Amazon: Parachute Advansed Soft Touch Body Lotion 400ml Listed at ₹134 (MRP ₹425)
The Amazon.in listing for the 400ml Parachute Advansed Soft Touch body lotion showed a buying price of ₹134 against a ₹425 MRP, with stock available and free delivery on eligible orders. A separate price extraction read
₹134
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
68/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
Low ₹134 High ₹142
Quick facts
| Item | Detail |
|---|---|
| Product | Parachute Advansed Soft Touch Body Lotion, 400ml |
| Retailer | Amazon |
| Page price | ₹134 |
| MRP | ₹425 |
| Unit price | ₹33.50 per 100ml |
| Availability | In stock, ships from Amazon |
| Seller | RK World Infocom Pvt Ltd |
Product overview
This is the 400ml bottle of Parachute Advansed Soft Touch body lotion, marketed for women and men across all skin types. The listing describes it as containing pure coconut milk and honey, being 100% natural, and offering 72-hour moisturisation. It sits in Amazon's Bath & Body / Body Lotions category. Nothing here is a hands-on assessment — everything below comes from what the retail page and the advertised offer stated.
Why consider it
A large 400ml bottle of a mainstream drugstore lotion at ₹134 works out to ₹33.50 per 100ml, which is inexpensive for a daily-use body moisturiser. The offer was advertised as 68% off, and the retail page's ₹134 buying price against a ₹425 MRP is broadly consistent with that framing, though Indian MRPs are frequently well above normal street price, so the real saving versus what you'd usually pay is likely smaller than 68%. The page also showed the item in stock, fulfilled by Amazon, with free delivery on eligible orders.
Pros and cons
| Pros | Cons |
|---|---|
| Low ₹134 page price for a 400ml bottle | Second price check returned only the ₹425 MRP, so the deal price is not fully confirmed |
| Good unit cost at ₹33.50 per 100ml | MRP-based discount claims usually overstate real savings |
| In stock and shipped by Amazon | Consumable item; no reason to overbuy |
Who should buy it
Anyone who already uses a light everyday body lotion and is happy with a mass-market coconut-and-honey formulation. At this price a single bottle is a low-risk buy. Skip it if you need a dermatologist-recommended or fragrance-free product, or if you already have lotion stocked — this is a consumable, not something worth hoarding at a modest saving.
Final verdict
A sensible small-ticket buy if the ₹134 price holds when you load the page. The listing itself showed that figure and stock availability, but an independent price extraction read only the ₹425 MRP, so treat the discount as advertised rather than locked in. Check the price in your own cart before ordering, since Amazon pricing on grocery and personal-care items moves quickly.
Before checkout
- Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
Questions
What is the price of the Parachute Advansed Soft Touch 400ml lotion?
The Amazon.in listing showed a buying price of ₹134 against a listed MRP of ₹425, which works out to about ₹33.50 per 100ml.
Is the discount verified?
Only partially. The retail page showed ₹134, but a separate automated price extraction returned the ₹425 MRP instead, so confirm the live price before ordering.
Is the product in stock?
The listing reported the item in stock, shipped from Amazon and sold by RK World Infocom Pvt Ltd, with free delivery on eligible orders.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.