Live Amazon ·

Amazon: Parachute Advansed Anti-Dandruff Shampoo 650ml at ₹252 (70% Off MRP)

Parachute Advansed Anti-Dandruff Shampoo with Coconut Milk & PO Tech, 650 ml bottle

Amazon is selling the 650 ml Parachute Advansed Anti-Dandruff Shampoo for ₹252 — about 70% below its ₹840 MRP. The merchant page confirms the ₹252 price, sold by RK World Infocom and fulfilled by Amazon.

₹252 ₹840 70% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

74/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹252 High ₹252

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon India currently has the Parachute Advansed Anti-Dandruff Shampoo (650 ml) listed at ₹252, against a printed MRP of ₹840 — a 70% discount. The merchant page confirms the ₹252 selling price and notes it is the lowest price in the last 30 days. The item is fulfilled by Amazon and sold by RK World Infocom Pvt Ltd, with free delivery on a first order.

Quick facts

  • Product: Parachute Advansed Anti-Dandruff Shampoo, 650 ml
  • Merchant price: ₹252 (₹38.77 per 100 ml)
  • MRP: ₹840, roughly 70% off
  • Rating: 4.1/5 from 111 ratings
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd; ships from Amazon
  • Claimed benefits: coconut milk and "PO Tech", up to 100% dandruff protection, paraben-free

Product overview

Parachute Advansed is Marico's hair-care line, and this is its anti-dandruff shampoo in a large 650 ml bottle. The formula is marketed as paraben-free with coconut milk and an anti-dandruff active the brand labels PO Tech, positioned for both men and women. The listing claims "up to 100% dandruff protection" — a ceiling claim, not a guaranteed result for every user.

Reasons to consider

  • ₹252 for 650 ml works out to about ₹38.77 per 100 ml, which is very competitive for a branded anti-dandruff shampoo.
  • The 70% cut below the ₹840 MRP is confirmed on the product page itself, which flags it as the lowest price in 30 days.
  • Fulfilled by Amazon, so delivery and returns follow Amazon's standard process.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹252 selling price, ~70% below MRP
  • Large 650 ml size stretches the cost further
  • 4.1-star rating, though from a modest 111 reviews
  • Amazon fulfilment with free delivery on first order

Cons

  • Sold by a third-party seller (RK World Infocom), not Amazon Retail
  • "Up to 100% dandruff protection" is a marketing ceiling, not a proven outcome
  • Free delivery appears tied to first-order terms; check delivery fee at checkout if not eligible
  • MRP-based discounts on personal care are often persistent, so the headline saving may overstate the real-world gap

Buyer fit

Worth picking up if you already use anti-dandruff shampoo or want to try a big bottle of a mainstream brand cheaply. If you have a medicated dandruff routine prescribed by a dermatologist, this cosmetic-format shampoo is not a substitute.

Final verdict

The ₹252 price is confirmed on the merchant page, so this is a genuine listing rather than an advertised-only claim. At ₹38.77 per 100 ml for a branded 650 ml anti-dandruff shampoo, it's a good buy if you need shampoo — just don't treat the 70%-off-MRP figure or the "up to 100%" dandruff claim as guarantees.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.