Live Amazon ·

Amazon: Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E 500ml at ₹117

Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E 500ml bottle

Amazon.in is selling the 500ml Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E for ₹117 (about ₹23.40 per 100ml), in stock and fulfilled by Amazon. The merchant page lists the selling price but shows no MRP or discount.

₹117

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹117 High ₹119

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon.in is listing the 500ml Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E at ₹117 (about ₹23.40 per 100ml), in stock and fulfilled by Amazon. The merchant page lists ₹117 as the current selling price, but displays no MRP or percentage discount, so the size of any saving cannot be confirmed.

Quick facts

  • Product: Parachute Advansed Amla Hair Oil with Vitamin E, 500ml
  • Listed price: ₹117 (₹23.40 per 100ml)
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, fulfilled by Amazon
  • Availability: In stock at the time of checking
  • Rating: 4.2 out of 5 stars (575 ratings), flagged Amazon's Choice
  • Delivery: FREE on first eligible order, earliest shown around 13 September

Product overview

Parachute Advansed Amla Hair Oil is a coconut-oil-based hair oil infused with amla and Vitamin E, marketed for all hair types. The 500ml bottle is a large, family-size pack suited to regular use rather than a trial size. The product page describes it as enriched with Vitamin E alongside amla, positioning it for everyday hair nourishment. No hands-on testing was observed in the evidence, so this is a price and listing review, not a performance test.

Why consider it

  • A 500ml pack at ₹117 works out to roughly ₹23.40 per 100ml, a competitive per-unit rate for a branded amla hair oil.
  • It is fulfilled by Amazon, so delivery and returns follow Amazon's standard process rather than a third-party shipper.
  • The listing carries an Amazon's Choice badge and a 4.2-star average from over 500 ratings, a reasonable signal of buyer satisfaction.
  • Amla hair oil is a recurring-use staple, so a larger bottle reduces per-use cost versus smaller packs.

Pros and cons

Pros

  • Merchant page lists a live selling price of ₹117.
  • Large 500ml format good for regular users.
  • Fulfilled by Amazon with free first-order delivery.

Cons

  • No MRP or percentage discount is shown on the page, so the headline saving cannot be confirmed.
  • The same ASIN has been seen lower (around ₹99) in late August, so ₹117 is not the recent low.
  • Price and delivery can vary by location, seller and account.

Who should buy it

This suits households that already use amla or coconut-based hair oil regularly and want a bulk pack to cut per-use cost. If you only need a small quantity or are trying amla oil for the first time, a smaller bottle may be more practical. Buyers chasing the absolute lowest price should note the recent ₹99 listing and weigh whether waiting is worth it.

Final verdict

A fair, listed everyday price on a well-rated staple, but not a standout drop. Grab it if you were going to buy a 500ml amla hair oil soon; otherwise there is no urgency, since ₹117 sits above the recent low and no MRP-based discount is advertised.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.