Amazon: Nutriorg Organic Jaggery Powder 1.4 kg (2 × 700 g) at ₹259
Nutriorg's certified organic jaggery powder — a 1.4 kg pack of two 700 g pouches — is listed on Amazon.in at ₹259, working out to about ₹185 per kg. The item is in stock and ships from Amazon, sold by RK World Infocom.…
₹259
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
62/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Nutriorg Organic Jaggery Powder is listed on Amazon.in at ₹259 for a 1.4 kg bundle (two 700 g packs), which works out to roughly ₹185 per kg. The product page confirms the item is in stock, ships from Amazon, and is sold by RK World Infocom Pvt Ltd. A deal alert advertised this as "28% off"; the page we read did not display a strikethrough MRP, so treat the discount percentage as indicative rather than confirmed.
Quick facts
- Product: Nutriorg Organic Jaggery Powder (gud / unrefined cane sugar)
- Pack size: 1.4 kg total — 2 pouches × 700 g
- Listed price: ₹259 (₹185/kg), confirmed on the merchant page
- Availability: In stock; fulfilled by Amazon
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd
- Claims: Certified organic, unrefined, chemical-free, no preservatives
- Delivery: Free delivery shown for the listing; fastest option next-day in the observed pin code
Product overview
Jaggery powder is an unrefined sweetener made from sugarcane juice, commonly used in Indian cooking, tea, and baking as a substitute for white sugar. Nutriorg positions this product as certified organic, unrefined and free from chemicals and preservatives. The powdered (rather than block) format dissolves faster and is easier to measure, which suits daily use in beverages and recipes. This listing bundles two 700 g pouches, which is practical for keeping one sealed while the other is in use.
Reasons to consider
- Low per-kilo cost: at ₹185/kg for a branded certified-organic jaggery powder, the absolute price is the main draw.
- Two-pouch pack: the 2 × 700 g format helps with freshness compared with one large open bag.
- Amazon fulfilment: shipping is handled by Amazon, which generally means reliable delivery and easier returns.
- Certified organic positioning: for buyers who specifically want certified-organic gud rather than generic jaggery powder, the listing states that claim explicitly.
Pros and cons
Pros
- Confirmed selling price of ₹259 for 1.4 kg
- In stock with Amazon fulfilment
- Powder format is convenient for drinks and cooking
Cons
- Sold by a third-party seller (RK World Infocom), not Nutriorg's own storefront — check seller ratings and the organic certification details on the listing
- The advertised 28% discount could not be confirmed against a displayed MRP on the page we read
- Jaggery powder can clump in humid storage; keep it airtight
Buyer fit
This suits households that regularly use jaggery as a sugar substitute and want a branded organic option at a budget per-kilo price. If you only need a small quantity to try, 1.4 kg may be more than you want; conversely, heavy users may find larger multipack options cheaper per kilo.
Final verdict
At a confirmed ₹259 for 1.4 kg (~₹185/kg), this is a reasonable price for certified-organic jaggery powder and worth picking up if it is already on your grocery list. The headline "28% off" is an advertised figure we could not verify against a displayed MRP, so value it on the absolute per-kilo price rather than the claimed discount.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.