Live Amazon ·

Amazon: Nature's Choice Mixed Dry Fruits 400g (Panchmewa) at ₹279

Nature's Choice Mixed Dry Fruits 400g Panchmewa assorted nuts pack

A 400g assorted dry fruits pack from Nature's Choice is listed at ₹279 on Amazon.in — about ₹69.75 per 100g. Price was observed on the merchant page; MRP and stock could not be re-confirmed on a fresh fetch.

₹279

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

62/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

FieldValue
ProductNature's Choice Mixed Dry Fruits 400g (Premium Panchmewa Nuts / Mewa Mix)
Listed price₹279 (≈₹69.75 per 100g)
MerchantAmazon.in (ASIN B0FDL3TY7V)
CategoryGrocery & Gourmet Foods → Dried Fruits, Nuts & Seeds
VerificationPrice observed on merchant page; fresh re-fetch failed (HTTP 500)

Product overview

Nature's Choice Mixed Dry Fruits 400g is an assorted 'Panchmewa' mix marketed as a premium, healthy and tasty blend of nuts and mewa. It is sold on Amazon.in under Grocery & Gourmet Foods in the Dried Fruits category. The listing title emphasises '100% Healthy & Tasty Panchmewa Assorted Nuts', positioning it as a ready-to-eat snack and gifting option. The merchant page observed a selling price of ₹279.00, working out to roughly ₹69.75 per 100g.

Why consider it

  • A single 400g assorted pack covers multiple nut varieties in one buy, useful for everyday snacking, trail mixes and festive gifting.
  • At ₹279 for 400g, the listed unit rate (≈₹69.75/100g) is competitive for branded mixed dry fruit packs on Amazon.in.
  • Fulfilled via Amazon's fulfilment pipeline per the page text, which generally means faster delivery and easier returns for Prime/eligible buyers.

Pros and cons

ProsCons
Branded assorted mix in one 400g packMRP and exact discount could not be re-confirmed
Listed price ≈₹69.75/100g, reasonable for the categoryFresh page fetch failed (HTTP 500); stock and live price unverified
Amazon-fulfilled listingAffiliate-tagged source the deal listing; use the canonical product URL

Who should buy it

Suitable for households looking for a convenient assorted dry fruits pack for daily snacking, cooking or small gifting needs, and who are comfortable ordering grocery items on Amazon.in. Not ideal if you need a single-variety nut (almonds-only, walnuts-only, etc.) or a bulk pack above 400g.

Final verdict

A reasonable listed price on a branded 400g Panchmewa mix from Amazon.in, but the deal could not be fully re-verified on a fresh fetch — treat ₹279 as the advertised/listed price and confirm MRP, discount and stock on the product page before checkout. Worth it if you need an assorted dry fruits pack and the price holds at the page.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.