Live Amazon ·

Amazon: LUX Lavender & Vitamin C Illuminating Body Wash 400 ml at ₹142

LUX Lavender & Vitamin C Illuminating Body Wash 400 ml bottle

The Amazon India product page confirms ₹142 (₹35.50 per 100 ml) and in-stock status for the 400 ml LUX Lavender & Vitamin C body wash. The advertised "60% off" claim is not shown on the page, so treat the discount figure

₹142

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

66/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹142 High ₹159

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

ItemDetail
ProductLUX Lavender & Vitamin C Illuminating Body Wash, 400 ml
Price on page₹142
Unit price₹35.50 per 100 ml
RetailerAmazon (amazon.in)
AvailabilityIn stock at the time of checking
Discount claim"60% off" advertised; not verified on the page

Product overview

This is LUX's Lavender & Vitamin C variant of its Illuminating body wash, sold in a 400 ml bottle. The listing describes a plant-based cleanser with 100% natural-origin lavender and Himalayan oil, positioned as a mild, gentle daily shower gel aimed at brighter, "detoxified" skin. It sits in Amazon's Bath & Body / Body Wash Gels category and is fulfilled by Amazon, with free delivery on eligible orders.

Nothing here is a specialist formulation: it is a mass-market fragranced shower gel. The Vitamin C and lavender messaging is marketing positioning rather than a clinical claim, and the product page does not present test data.

Why consider it

The reason to look is the unit price. At ₹142 for 400 ml, the cost works out to ₹35.50 per 100 ml, which is at the cheap end for a branded body wash of this size in India. A 400 ml bottle typically lasts a single user well over a month, so this is a low-risk restock purchase rather than a considered buy.

It is also a large-format bottle, which is generally better value than the 250 ml packs of the same range, and there is no coupon, bank card or minimum-spend condition to satisfy: the price observed on the page is the plain listed price.

Pros and cons

ProsCons
Low ₹35.50 per 100 ml on a large 400 ml bottleThe "60% off" discount claim could not be confirmed on the page
Price confirmed directly on the Amazon product pageNo MRP or strike-through reference price was observed, so the true saving is unclear
Shown in stock with free delivery on eligible ordersFragranced mass-market formula; not for sensitive or reactive skin
No coupon or card condition neededBeauty pricing on Amazon moves often — the price can change without notice

Who should buy it

Anyone who already uses shower gel and is happy with a lavender-scented, mass-market formula. If you buy body wash on price per millilitre, this is a straightforward restock. If you have sensitive skin, prefer fragrance-free products, or care about a specific active-ingredient claim, skip it — the listing does not support that kind of decision.

Buying more than one bottle only makes sense if you actually use body wash quickly; scented products lose their appeal over long storage.

Final verdict

The price itself checks out: the Amazon page showed ₹142 and in-stock availability, so the headline number is real rather than advertised-only. What does not check out is the framing. No MRP or discount percentage was visible on the page, so the "60% off" line should be treated as unverified marketing rather than a measured saving — and this same item was listed at a slightly different price very recently, which suggests the number moves.

As a cheap consumable restock at a genuinely low per-100 ml rate, it is worth picking up if you use body wash. As a "60% off" event worth rushing for, the evidence does not support it. Confirm the price on the destination page before you add to cart.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.