Amazon: Kwality Peppy Tomato Masala Oats 400g at ₹138
Amazon is listing Kwality Peppy Tomato Masala Oats in the 400g pack at ₹138, which works out to ₹345 per kg. The merchant page confirms the listed price, shows the item in stock and sold by Amazon Retail with free…
₹138
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
68/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Kwality Peppy Tomato Masala Oats (400g) is listed on Amazon India at ₹138, and the merchant page confirms that selling price — the listing shows the item in stock, shipped by Amazon and sold by Amazon Retail. That works out to ₹345 per kg.
Quick facts
- Product: Kwality Peppy Tomato Masala Oats, 400g pack
- Listed price: ₹138 (₹345/kg)
- Seller: Amazon Retail, fulfilled by Amazon
- Availability: In stock at the time of checking
- Subscribe & Save option: ₹131.10, with a lower first-delivery price shown
- Free delivery on your first order (delivery estimate shown for Mumbai 400701)
Product overview
This is a ready-to-cook savoury oats pack from Kwality's Peppy range, in a tomato masala flavour. The listing positions it as a high-fibre, high-protein quick breakfast or snack — you cook it like instant oats with water or milk and it's ready in a few minutes. The 400g pack is a mid-size option that suits trying the flavour without committing to a bulk pack.
Reasons to consider
- ₹345/kg is a reasonable price point for flavoured instant oats, which usually cost more than plain rolled oats.
- Sold and fulfilled by Amazon Retail, so delivery and returns are straightforward.
- Subscribe & Save reduces the effective price to ₹131.10, useful if this becomes a regular purchase.
- In stock with a near-term delivery estimate shown on the page.
Pros and cons
Pros
- Verified listed price of ₹138 on the merchant page
- Convenient ready-to-cook breakfast or snack
- Fulfilled by Amazon with free delivery on a first order
Cons
- Savoury masala oats are an acquired taste — not for everyone
- No advertised MRP discount on the page, so treat this as the regular listed price rather than a marked-down deal
- Free delivery is tied to first-order terms shown at checkout
Buyer fit
This suits shoppers who already eat savoury oats or want a quick, spicy breakfast option, and households stocking up on pantry staples. If you prefer plain oats or sweet flavours, this particular variant may not be for you.
Final verdict
At ₹138 for 400g with Amazon Retail as the seller and the price confirmed on the product page, this is a fair price for a flavoured oats pack rather than a dramatic discount. Worth buying if masala oats are already on your list — the Subscribe & Save price makes repeat orders slightly cheaper.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.