Live Amazon ·

Amazon: Kwality Choco Flakes 1.2 Kg Cereal Available for ₹280

Kwality Choco Flakes 1.2 Kg Pack

Kwality Choco Flakes 1.2 Kg whole wheat breakfast cereal is listed at ₹280 on Amazon with free delivery options.

₹280

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

78/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Kwality Choco Flakes (1.2 Kg) is available on Amazon for ₹280. The product features whole wheat, zero maida, and no added preservatives.

Quick facts

  • Product: Kwality Choco Flakes 1.2 Kg
  • Price: ₹280
  • Weight: 1.2 kg (Cost per kg: ₹233.33)
  • Merchant: Amazon India
  • Availability: In Stock

Product overview

Kwality Choco Flakes offer a crispy chocolate-flavored breakfast cereal made with whole wheat. Designed as a healthier morning meal option, it contains zero maida and no artificial preservatives, providing essential fiber and protein for daily nutrition.

Reasons to consider

  • Convenient 1.2 kg bulk pack suitable for family consumption.
  • Made from whole wheat with zero maida.
  • Priced at ₹280 (approx. ₹233.33/kg), presenting reasonable value for money.

Why consider it

  • Convenient 1.2 kg bulk pack suitable for family consumption.
  • Made from whole wheat with zero maida.
  • Priced at ₹280 (approx. ₹233.33/kg), presenting reasonable value for money.

Pros and cons

Pros:

  • Good quantity-to-price ratio.
  • No maida or added artificial preservatives.
  • In stock with reliable seller fulfillment.

Cons:

  • Chocolate cereal may contain added sugars.
  • Bulk size requires proper airtight storage once opened.

Buyer fit

This item is ideal for households seeking a quick breakfast cereal option with whole grain ingredients and chocolate flavor.

Who should buy it

This item is ideal for households seeking a quick breakfast cereal option with whole grain ingredients and chocolate flavor.

Final verdict

At ₹280 for a 1.2 kg pack, Kwality Choco Flakes is a solid buy if you regularly consume breakfast cereals and prefer whole wheat options.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.