Live Amazon ·

Amazon India: NIVEA Nourishing Body Milk 600ml Body Lotion at ₹373

NIVEA Nourishing Body Milk 600ml body lotion bottle with hyaluronic acid and almond oil

Amazon India is selling the NIVEA Nourishing Body Milk 600ml body lotion at ₹373, a price confirmed on the product page with the item in stock. That works out to roughly ₹62 per 100ml for a hyaluronic acid and almond…

₹373

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

78/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹243 High ₹373

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon India has the NIVEA Nourishing Body Milk 600ml body lotion listed at ₹373, and the merchant page we checked confirms that price with the item in stock. The page also flags a "Limited Period Festive Offer" on the listing, though no extra coupon was observed. The bottle works out to roughly ₹62 per 100ml.

Quick facts

  • Product: NIVEA Nourishing Body Milk 600ml body lotion
  • Selling price on Amazon.in: ₹373 (observed on the product page)
  • Unit price shown: about ₹62.17 per 100ml
  • Availability: In stock at the time of checking
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, ships from Amazon
  • Offer note: "Limited Period Festive Offer" banner on the listing

Product overview

This is NIVEA's Nourishing Body Milk in the large 600ml pump-style size. Per the Amazon listing, it is a body lotion formulated with hyaluronic acid and almond oil, positioned for very dry skin with claimed 72-hour hydration and a smooth, radiant finish. It is a daily-use moisturiser rather than a treatment product, aimed at people who want a big, economical bottle for regular full-body application.

Reasons to consider

  • The ₹373 price was confirmed directly on the Amazon product page, so this is not just an advertised figure.
  • At about ₹62 per 100ml, the cost per use is low for a branded 600ml lotion.
  • The item was in stock with free delivery options shown and ships from Amazon, which keeps fulfilment straightforward.
  • A festive-offer tag is live on the page, so additional price drops or payment offers could appear at checkout, though none are guaranteed.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹373 selling price on the merchant page
  • Large 600ml size suits regular, heavy use
  • In stock with Amazon fulfilment
  • Hyaluronic acid and almond oil formula targeted at very dry skin

Cons

  • No explicit MRP or discount percentage was shown in the extracted pricing, so the size of the saving is unclear
  • Sold by a third-party seller (RK World Infocom Pvt Ltd), though shipped by Amazon
  • Body milk lotions can feel rich or heavy in humid weather for some skin types

Buyer fit

This suits shoppers who already use body lotion daily and want a large bottle of a known brand at a low per-100ml cost — particularly those with dry or very dry skin heading into cooler months. If you prefer lightweight, fast-absorbing lotions or fragrance-free formulas, check the variant and ingredient details on the page before buying.

Final verdict

A solid, verified price on a big bottle of a mainstream body lotion. ₹373 for 600ml is good value for daily use, and the offer is worth picking up if NIVEA's body milk suits your skin — just treat any festive-offer extras as a bonus rather than a promised saving.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.