Live Amazon ·

Amazon.in: Vaseline Deep Moisture Body Lotion 600ml at ₹300 (about ₹50/100ml)

Vaseline Deep Moisture Body Lotion with Ceramide & Hyaluron Fillers, 600ml bottle

The Amazon.in product page lists the 600ml Vaseline Deep Moisture Body Lotion with Ceramide & Hyaluron Fillers at ₹300 (₹50/100ml), fulfilled by Amazon with free delivery around 7 September; the source's ₹300 matches the

₹300 ₹500 40% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

72/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹300 High ₹337

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

FieldValue
ProductVaseline Deep Moisture Body Lotion with Ceramide & Hyaluron Fillers
Size600ml
Listed price₹300 (₹50 / 100ml)
Indicated MRP~₹500 (seen on page, not independently confirmed)
Implied saving~40% if MRP holds
SellerRK World Infocom Pvt Ltd (Fulfilled by Amazon)
DeliveryFree delivery reported ~Mon 7 Sep; expedited slot shown
DestinationAmazon.in product page (ASIN B08M4T5FJG)

Product overview

Vaseline Deep Moisture Body Lotion is a daily moisturiser aimed at dry skin, formulated here with ceramide and hyalururon "fillers" and marketed as delivering up to 10× more moisture for cushion-soft, glowing skin. The brand positions it as a lightweight, non-sticky formula — a familiar drugstore body-care pick rather than a premium specialty cream. The 600ml bottle is a large family/household size, which is where the per-100ml economics actually matter.

Why consider it

At ₹300 for 600ml (₹50/100ml), this is in the value band for a mainstream Vaseline lotion. If the ~₹500 MRP suggested on the page is correct, that is a meaningful ~40% cut on a fast-moving personal-care staple rather than a niche item. Fulfilled-by-Amazon fulfilment adds practical confidence on delivery and returns versus a random marketplace seller, and the listed free delivery window (around 7 September) is reasonable for someone restocking now.

Pros and cons

ProsCons
Recognised brand, large 600ml value sizeMRP/discount not independently confirmed; treat ~40% as indicative
Fulfilled by Amazon — dependable shipping/returnsSold by a third-party seller (RK World Infocom), not Amazon directly
Lightweight, non-sticky positioning suits daily usePrice and stock can vary by pincode and may change after publication
Ceramide + hyalururon angle is current and on-trendNo coupon or extra bank discount observed on the page

Who should buy it

A good fit for households already buying Vaseline or an equivalent mass-market body lotion and wanting a large bottle to keep cost-per-use low. If you have very dry or sensitive skin and prefer pharmacy/dermatologist brands, this is more of an everyday moisturiser than a targeted treatment. Worth it if you were going to buy body lotion this week anyway; less compelling if you are stocked up.

Final verdict

A solid, low-risk restock deal on a popular body lotion: the source's ₹300 price matches what the Amazon.in product page lists, and the per-100ml rate is genuinely competitive for a 600ml bottle. The main caveat is verification depth — the ~₹500 MRP and ~40% saving are page-suggested rather than confirmed, and final price/stock should be checked on the destination page before checkout. For a shopper who needs body lotion now, this is worth grabbing; for everyone else, it is a decent-but-not-urgent lead.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.