Amazon.in: Shatras Extra Thick Toilet Cleaner, Pack of 3 (3L) at ₹249 — 64% off MRP
A 3-litre, 3-bottle pack of Shatras extra-thick toilet cleaner is listed on Amazon.in at ₹249 (about ₹83/litre), 64% off the ₹699 MRP. The advertised ₹199 price could not be confirmed — the merchant page shows ₹249.
₹249 ₹699 64% off
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
68/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Shatras Extra Thick Toilet Cleaner is being shared as a 3-litre pack deal, advertised at ₹199. The Amazon.in product page, however, currently lists the pack at ₹249 (about ₹83 per litre), which is the price this post treats as authoritative. That is still 64% off the stated ₹699 MRP, and the item is in stock and Amazon-fulfilled, so it remains a reasonable household pick — just not at the ₹199 figure that was advertised.
Quick facts
- Product: Shatras Toilet Cleaner Extra Thick Formula, Pack of 3 (3 × 1L = 3L)
- Listed price: ₹249 for the pack (₹83/litre)
- Stated MRP: ₹699 (advertised 64% savings)
- Advertised deal price: ₹199 — not confirmed on the merchant page
- Availability: In stock at time of check
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, fulfilled by Amazon
- Retailer: Amazon.in
Product overview
Shatras markets this as an extra-thick toilet-bowl cleaner aimed at tough stains, rust and hard-water deposits, with a claim of killing 99.9% of germs for a hygienic toilet. It is sold here as a pack of three 1-litre bottles, which suits a household that wants a stocked cleaning cupboard rather than a single refill. The listing shows a modest 3.9-star rating from only four ratings, so there is very little buyer feedback to lean on — treat the germ-kill and stain-removal claims as manufacturer marketing rather than independently confirmed performance.
Reasons to consider
At ₹249 for 3 litres, the per-litre cost of about ₹83 is competitive for a branded thick-formula cleaner bought as a bundle. The 64% discount against the ₹699 MRP is meaningful if you genuinely compare to that reference price, and Amazon fulfilment means Prime-eligible delivery and the usual return framework apply. Buying three bottles at once also cuts down on repeat orders for a consumable you'll use steadily.
Pros and cons
Pros
- Verified in-stock price of ₹249 with product-page pricing evidence
- Amazon-fulfilled, so delivery and returns follow Amazon's standard process
- Multi-bottle pack keeps the per-litre cost low for regular use
Cons
- Advertised ₹199 price was not matched on the merchant page
- Only four ratings (3.9 stars) — very thin buyer feedback
- Germ-kill and stain claims are manufacturer marketing, not independently tested here
Buyer fit
This suits a household that already buys toilet cleaner in bulk and wants a thick-formula option at a low per-litre price. If you were drawn in by the ₹199 headline, note that the page asks ₹249 — still a fair deal, but adjust your expectation. It is less suitable if you want a well-reviewed, proven brand with substantial buyer feedback.
Final verdict
A legitimate, in-stock Amazon.in listing at ₹249 for a 3-litre pack is a decent household consumable buy at roughly ₹83 per litre, but the advertised ₹199 price is not what the merchant page currently shows. Treat this as a fair bulk-cleaning deal rather than the bargain the headline suggested, and grab it only if a thick-formula cleaner at this per-litre rate fits your regular shopping list.
Before checkout
- Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
Questions
Is this deal still live?
This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.