Amazon: GERMASH Premium White Floor Cleaner Phenyl 5L at ₹189 (76% off MRP ₹799)
Amazon's product page confirms GERMASH's 5-litre white floor cleaner phenyl at ₹189, down from a listed MRP of ₹799, working out to about ₹37.80 per litre. Sold by a third-party seller and fulfilled by Amazon, with the…
₹189 ₹799 76% off
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
62/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
Low ₹189 High ₹189
At a glance
Amazon's own product page confirms a GERMASH Premium White Floor Cleaner Disinfectant Phenyl (5 L) selling for ₹189 against a listed MRP of ₹799 — a 76% discount, working out to roughly ₹37.80 per litre. The item is shown in stock, fulfilled by Amazon, and sold by a third-party seller (RK World Infocom Pvt Ltd).
Quick facts
- Product: GERMASH Premium White Floor Cleaner Disinfectant Phenyl, 5 L
- Price: ₹189 (MRP ₹799, -76%)
- Per-litre cost: ~₹37.80/L
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, fulfilled by Amazon
- Availability: In stock at time of check
- Rating: 2.0 out of 5 stars (2 ratings) — a very small sample
Product overview
This is a 5-litre pack of a white disinfectant floor cleaner/phenyl liquid, positioned for hospitals, homes, offices and commercial use, claiming to remove dirt, stains and germs from hard surfaces. It's a bulk-size household cleaning product rather than a premium or branded-name item most shoppers will recognise, and it currently carries only two ratings on Amazon.
Reasons to consider
The per-litre price of about ₹37.80 is genuinely low for a 5-litre disinfectant floor cleaner, and buying in this pack size avoids the higher per-unit cost of smaller bottles that similar products can carry. If you go through a lot of floor cleaner — for a large home, shop, or small office — this size and price combination is a straightforward practical buy, and the Amazon product page's own pricing data backs the ₹189 figure directly, so this isn't just an advertised number.
Pros and cons
Pros: confirmed low price on Amazon's own listing, large 5-litre size reduces refill frequency, fulfilled by Amazon (standard Amazon logistics and returns apply). Cons: sold by a third-party seller rather than Amazon itself, only two ratings at 2.0/5 stars gives very little quality signal, and no brand reputation to fall back on if the product underperforms.
Buyer fit
Good for buyers who need a large volume of general-purpose floor disinfectant at a low cost and don't mind a lesser-known brand with minimal review history. Not ideal if you specifically want a well-reviewed, trusted cleaning brand, or if you only need a small bottle and don't want to store 5 litres.
Final verdict
The price and discount are confirmed directly from Amazon's product page, which is a genuine plus versus most channel deals. However, the very thin rating (2.0/5 from just two buyers) is a real quality concern that the price alone doesn't offset. Worth considering if you need bulk floor cleaner and are comfortable with the seller/rating uncertainty — but check recent reviews before buying if quality matters to you.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.