Live Amazon ·

Amazon: Fiama Patchouli & Macadamia Gel Bar 375g (125g x 3) at ₹180

Amazon: Fiama Patchouli & Macadamia Gel Bar 375g (125g x 3) at ₹180

Amazon's product page confirms ₹180 for the Fiama Patchouli & Macadamia gel bar three-pack (375g total), listed in stock with free delivery and a unit rate of ₹48 per 100g.

₹180

AI analysis

Amazon's page confirms the ₹180 price and a ₹48 per 100 g unit rate for the three-pack. Fair everyday pricing rather than a standout discount, with no MRP shown to size the saving.

58/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

ItemDetail
ProductFiama Gel Bar, Patchouli & Macadamia, 125g x 3 (375g)
Price on page₹180
Unit rate₹48 per 100 g
AvailabilityIn stock
DeliveryFree delivery date shown on the page
RetailerAmazon

The advertised price matches what the merchant page showed when checked, so this one is not a source-only claim.

Product overview

Fiama's gel bars are the mainstream, mass-market end of the bathing-bar shelf — softer and more translucent than a classic milled soap, marketed on fragrance and skin feel rather than on any clinical claim. This Patchouli & Macadamia variant is sold as a three-pack of 125g bars, and the listing describes skin-friendly pH and 30% smoothing body serum in the formulation, with the usual claims around soft, glowing skin and moisture lock for all skin types.

There is nothing exotic here: it is a repeat-purchase bathroom consumable from a well-known Indian brand, and the only real question a buyer has is whether the pack rate is good.

Why consider it

The listed unit rate of ₹48 per 100 g is the number to judge this on, and it sits in ordinary-to-slightly-good territory for a branded gel bar rather than clearance territory. If you already use Fiama and like this fragrance, a three-pack is a sensible stock-up quantity: soap does not spoil quickly, and buying multipacks avoids the awkward single-item shipping thresholds on Amazon.

The practical appeal is convenience rather than a headline saving. It ships free at the checked pincode, it is in stock, and it is a low-risk purchase where a wrong call costs very little.

Pros and cons

ProsCons
Price confirmed on the merchant pageNo listed MRP shown, so the true discount depth is unclear
Clear unit rate of ₹48 per 100 g displayedFragrance-led product — patchouli is polarising
In stock with free delivery quotedPersonal-care prices on Amazon fluctuate daily
Three-pack is a practical stock-up sizeNot established as a standout saving

Who should buy it

Buy it if you already use Fiama gel bars, or if you want to try the brand and are comfortable committing to three bars of one scent. Patchouli is a distinctive, earthy fragrance — if you have not smelled it before, a three-pack is a slightly bigger bet than it looks.

Skip it if you are hunting for a genuinely aggressive discount. Nothing on the page establishes this as a historic low, and without a visible MRP the saving cannot be quantified. Anyone who buys bathing bars purely on cost per gram will find cheaper options in bulk grocery packs.

Final verdict

A clean, verified, unremarkable everyday buy. The price checks out on Amazon's own page, and stock and delivery look fine, but the pricing reads as fair rather than exceptional. Worth adding to a cart you are already filling; not worth a special trip. Confirm the price yourself before ordering, since personal-care listings on Amazon reprice frequently.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.
  • Confirm the ₹180 price on the product page before ordering — Amazon reprices personal-care items frequently
  • Check that the pack shown is the 125g x 3 (375g) variant, not a single bar
  • Verify the free delivery date and eligibility for your pincode
  • No MRP was displayed, so treat any implied saving as unconfirmed

Questions

How much does the Fiama Patchouli & Macadamia gel bar pack cost?

The Amazon product page showed ₹180 for the 375g pack, which is three 125g bars, with a displayed unit rate of ₹48 per 100 g. Prices on personal-care listings change often, so confirm before checkout.

Is this a good price for Fiama gel bars?

The displayed unit rate of ₹48 per 100 g is fair everyday pricing for a branded gel bar of this size, but not an exceptional discount. No MRP was shown on the page, so the saving versus list price cannot be quantified.

What is in the pack?

Three 125g Fiama gel bars in the Patchouli & Macadamia variant, 375g total. The listing describes skin-friendly pH and 30% smoothing body serum, and markets the bar for all skin types.

Was the offer verified?

Partially. The ₹180 price, the in-stock status and the free delivery date were visible on the merchant's own product page. However, no MRP or discount percentage was shown, so the depth of the deal is unconfirmed.

Is it in stock?

The page showed the item in stock with a free delivery date quoted for the checked location. Stock and delivery estimates vary by pincode, so check your own address.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.