Live Amazon ·

Amazon: Dove Hair Fall Rescue Shampoo 650 ml at ₹381

Dove Hair Fall Rescue Shampoo 650 ml bottle for damaged hair and hair fall control

Dove Hair Fall Rescue Shampoo 650 ml is listed on Amazon India at ₹381, sold by RK World Infocom Pvt Ltd and fulfilled by Amazon. The listed price is lower than the advertised ₹400, and a Subscribe & Save option drops…

₹381

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

72/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹381 High ₹512

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Dove Hair Fall Rescue Shampoo (650 ml) is listed on Amazon India at ₹381, sold by RK World Infocom Pvt Ltd and fulfilled by Amazon with free delivery. The deal was advertised at ₹400 with "63% off", but the merchant page actually shows a lower selling price of ₹381 — so buyers get a slightly better price than advertised, though the 63% discount figure could not be confirmed against an on-page MRP.

Quick facts

  • Product: Dove Hair Fall Rescue Shampoo, 650 ml
  • Listed price: ₹381 (advertised as ₹400)
  • Unit price: ₹58.62 per 100 ml
  • Availability: In stock
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, ships from Amazon
  • Delivery: Free delivery; faster slots shown for eligible pincodes
  • Subscribe & Save: From ₹361.95, with a promotional ₹342.90 option shown for first subscription deliveries

Product overview

This is Dove's Hair Fall Rescue variant in a 650 ml bottle format, positioned as a mild daily shampoo for damaged hair and hair-fall control, marketed for both men and women. It is one of Dove's staple SKUs on Amazon India (ASIN B07HB4L36F) and the page shows an active "Limited Period Festive Offer" badge.

Reasons to consider

  • Real price below the advertised deal. The merchant page confirms ₹381 — under the advertised ₹400 — so the deal is genuine and even slightly better than promoted.
  • Large-format value. At ₹58.62 per 100 ml for a 650 ml bottle, this is cheaper per ml than typical smaller Dove bottles.
  • Fulfilled by Amazon. Ships from Amazon with free delivery and standard returns, reducing marketplace risk despite the third-party seller.
  • Subscribe & Save upside. Regular users can drop the effective price to roughly ₹361.95, and a first-delivery promotional price of ₹342.90 is displayed.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹381 selling price on the product page
  • In stock with free, fast delivery options
  • Lower per-100-ml cost than smaller sizes
  • Additional savings via Subscribe & Save

Cons

  • The advertised "63% off" could not be verified — no MRP was shown on the captured page
  • Sold by a third-party seller (RK World Infocom), not Amazon Retail
  • Subscribe & Save pricing applies only to subscription deliveries
  • Price and festive offer can change without notice

Buyer fit

A sensible buy for households that already use Dove or want a mild daily anti-hair-fall shampoo in bulk. The 650 ml size suits families or anyone restocking; single users who prefer variety may find it a large commitment.

Final verdict

This deal checks out at the register: Amazon India lists the Dove Hair Fall Rescue Shampoo 650 ml at ₹381 — better than the advertised ₹400. Treat the "63% off" headline as unconfirmed marketing, but at ₹58.62 per 100 ml with free delivery, it is a fair everyday price worth buying if you need shampoo now. Subscribe & Save users can shave a little more off.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.