Live Amazon ·

Amazon: Devaaya Everyday Basmati Rice 5kg for ₹325

Devaaya Everyday Basmati Rice 5kg pack

Devaaya Everyday Basmati Rice 5kg is listed on Amazon for ₹325, working out to ₹65 per kg. The page showed the item in stock when checked.

₹325 ₹650 50% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

81/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Devaaya Everyday Basmati Rice in the 5kg pack is listed at ₹325 on Amazon, or ₹65 per kg. The listing showed the item as in stock when checked, although delivery timing and final availability can vary by location.

Quick facts

  • Pack size: 5kg
  • Listed price: ₹325
  • Effective cost: ₹65 per kg
  • Seller shown: Amazon Retail
  • Fulfilment shown: Amazon

Product overview

This is a 5kg grocery pack of Devaaya Everyday Basmati Rice. A larger pack can make sense for households that use rice regularly and prefer to reduce repeat grocery orders. The Amazon product page identifies this exact 5kg variant and showed a current selling price of ₹325.

Reasons to consider

At ₹65 per kg, the pack offers a straightforward bulk-buy price for buyers already planning to purchase basmati rice. The page also showed Amazon fulfilment and Amazon Retail as the seller, which may be preferable for shoppers who want a retailer-fulfilled grocery order.

Pros and cons

Pros

  • Verified listing price of ₹325 for the 5kg pack
  • Works out to ₹65 per kg
  • In-stock status was displayed

Cons

  • Rice quality, grain length and aroma preferences are subjective
  • Delivery dates and availability depend on the delivery postcode
  • Prices can change before checkout

Buyer fit

Consider it if you need a 5kg basmati-rice pack and ₹65 per kg compares well with your usual local or online option. It is less suitable for someone wanting to try a small pack first or seeking specific ageing, grain-length or cooking characteristics not confirmed on the listing.

Final verdict

This is a worthwhile grocery deal if you already buy basmati rice in 5kg quantities. The ₹325 selling price was visible on the Amazon listing, but confirm the delivered price and delivery date for your postcode before paying.

Before checkout

  • Confirm the ₹325 price at checkout, as marketplace prices can change.
  • Check delivery availability and dates for your postcode.
  • Ensure the selected item remains the 5kg Devaaya Everyday Basmati Rice variant.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.