Live Amazon ·

Amazon: Dabur Glucoplus C Glucose Powder Mango Flavour 1kg at ₹205

Dabur Glucoplus C Glucose Powder mango flavour 1kg pack

Dabur Glucoplus C Glucose Powder in Mango flavour is listed on Amazon India at ₹205 for a 1kg pack, sold by Amazon Retail and currently in stock. The merchant page confirms the ₹205 selling price. A simple, low-cost…

₹205

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

72/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Dabur Glucoplus C Glucose Powder (Mango flavour), 1kg pack, is listed on Amazon India at ₹205 — about ₹20.50 per 100g. The Amazon product page confirms this selling price, and the item is in stock, fulfilled and sold by Amazon Retail.

Quick facts

DetailWhat we found
ProductDabur Glucoplus C Glucose Powder, Mango flavour
Pack size1 kg
Price₹205 (₹20.50 per 100 g)
RetailerAmazon India
SellerAmazon Retail
AvailabilityIn stock
DeliveryFree delivery on orders over ₹499; faster options shown at checkout

Product overview

Glucoplus C is Dabur's glucose-based energy powder, positioned as a quick source of instant energy with added vitamin C. The mango-flavoured 1kg pack is a staple in many Indian households, especially through summer, for mixing into water as a rehydration-style energy drink. It is a regular grocery/FMCG item rather than a specialist supplement.

Reasons to consider

  • ₹205 for a full 1kg pack works out to roughly ₹20.50 per 100g, a low entry price for a branded glucose powder.
  • Sold directly by Amazon Retail and fulfilled by Amazon, which reduces third-party seller risk on authenticity and delivery.
  • The item is currently in stock with fast delivery options for many pincodes.
  • Glucose powder has a long shelf life, so stocking up at a good price carries little downside.

Pros and cons

Pros

  • Verified ₹205 price on the Amazon product page
  • Branded product from Dabur, a well-known FMCG name
  • Sold and shipped by Amazon Retail
  • In stock at the time of checking

Cons

  • Free delivery threshold of ₹499 means a single pack may attract a delivery fee for non-Prime orders
  • No extra coupon or bank discount was observed on the page, so ₹205 is the straightforward listed price
  • Prices on Amazon change frequently, so the price at checkout may differ

Buyer fit

This suits households that already buy glucose powder or energy drink mixes, families stocking up for summer or sports use, and anyone building an Amazon basket — adding this 1kg pack helps reach the ₹499 free-delivery threshold. Buyers wanting maximum savings should compare with local grocery or quick-commerce prices, which sometimes undercut online listings on staples.

Final verdict

At a confirmed ₹205 for a 1kg branded pack sold by Amazon Retail, this is a fair, verified price on a common household item. Worth picking up if you already use glucose powder or need items to fill an Amazon basket — but it is a solid everyday price rather than a dramatic discount, so there is no urgency beyond current stock.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.