Amazon: Dabur Almond Shampoo (650 ml) Available at ₹233
Dabur Almond Shampoo (650 ml) is listed at ₹233 on Amazon, offering intense hair nourishment with Almond-Vita Complex and milk extracts.
₹233
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
75/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
Low ₹233 High ₹272
At a glance
Dabur Almond Shampoo in the 650 ml family pack is currently available on Amazon India at a verified selling price of ₹233. The product is in stock and sold by RK World Infocom Pvt Ltd (Fulfilled by Amazon).
Quick facts
- Product: Dabur Almond Shampoo
- Net Quantity: 650 ml
- Verified Selling Price: ₹233
- Unit Price: Approx. ₹35.85 per 100 ml
- Key Ingredients: Almond-Vita Complex & Milk Extracts
- Seller: RK World Infocom Pvt Ltd (Fulfilled by Amazon)
Product overview
Dabur Almond Shampoo is formulated for hair strengthening and intense nourishment, catering to dry or damaged hair types. Rich in Almond-Vita Complex and milk extracts, it aims to deliver smoother and healthier-looking hair with regular use. The 650 ml size offers substantial volume suitable for daily personal use or household sharing.
Reasons to consider
- Cost-effective unit rate: At ₹233 for 650 ml, the cost comes down to ₹35.85 per 100 ml, making it budget-friendly compared to standard retail pricing.
- Enriched Formula: Combines almond nourishment with milk proteins to support hair strength and reduce dryness.
- Fulfilled by Amazon: Ensures reliable packing, standard delivery speeds, and secure payment processing.
Why consider it
- Cost-effective unit rate: At ₹233 for 650 ml, the cost comes down to ₹35.85 per 100 ml, making it budget-friendly compared to standard retail pricing.
- Enriched Formula: Combines almond nourishment with milk proteins to support hair strength and reduce dryness.
- Fulfilled by Amazon: Ensures reliable packing, standard delivery speeds, and secure payment processing.
Pros and cons
Pros:
- Generous 650 ml pack size.
- Verified live price of ₹233.
- Contains almond and milk extract nutrients for smooth hair texture.
Cons:
- Specific MRP discount percentage is not explicitly documented on the primary Amazon product markup.
- Fragrance and suitability may vary depending on individual scalp sensitivity.
Buyer fit
This deal suits households looking for an affordable daily hair cleansing shampoo with nourishing properties. It is an ideal pick if you prefer larger bottle sizes to minimize frequent reorders.
Who should buy it
This deal suits households looking for an affordable daily hair cleansing shampoo with nourishing properties. It is an ideal pick if you prefer larger bottle sizes to minimize frequent reorders.
Final verdict
At ₹233 for a 650 ml bottle, Dabur Almond Shampoo presents a solid value proposition for daily personal care. If you are seeking a reliable nourishing shampoo at under ₹36 per 100 ml, this offer is worth buying while stock lasts.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.