Live Amazon ·

Amazon: Dabur Almond Hair Oil 650 ml at ₹209

Dabur Almond Hair Oil 650 ml bottle on Amazon.in

Dabur Almond Hair Oil 650 ml is available on Amazon.in at ₹209, a price confirmed on the product page. The pack is sold by RK World Infocom Pvt Ltd, ships from Amazon, holds a 4.2-star rating from over 12,000 ratings,…

₹209

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹206 High ₹216

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Dabur Almond Hair Oil (650 ml) is listed on Amazon.in at ₹209, and the merchant's own product page confirms that selling price right now. The listing is in stock, ships from Amazon, and is sold by RK World Infocom Pvt Ltd. No coupon code or bank offer is required at the observed price, though the page flags a limited-period festive offer.

Quick facts

DetailValue
ProductDabur Almond Hair Oil, 650 ml (pack of 1)
Price₹209 (confirmed on the Amazon.in product page)
Unit price₹32.15 per 100 ml
Rating4.2 out of 5 stars from 12,357 ratings
SellerRK World Infocom Pvt Ltd, ships from Amazon
AvailabilityIn stock at the time of checking

Product overview

This is Dabur's almond-based light hair oil in a large 650 ml bottle. The listing describes it as a non-sticky formula positioned for damage protection, hair-fall control and shine, with almonds, keratin protein, soya protein and what the brand calls 10X Vitamin E. The 650 ml size is the value pack in the range, and at ₹209 it works out to roughly ₹32 per 100 ml, which is low for a branded hair oil in this category.

Reasons to consider

  • The price is confirmed on the merchant's own product page, not just an advertised figure.
  • 650 ml at ₹209 is a low per-100-ml cost for a mainstream Dabur hair oil.
  • Sold by an established seller (RK World Infocom Pvt Ltd) and shipped by Amazon, which keeps returns and delivery straightforward.
  • A 4.2-star rating across more than 12,000 ratings suggests a broadly satisfied buyer base.
  • The page notes a limited-period festive offer, so a further effective saving may apply at checkout for some buyers.

Pros and cons

Pros

  • Verified ₹209 selling price on Amazon.in
  • Large 650 ml pack at about ₹32 per 100 ml
  • Strong rating volume and Amazon fulfilment
  • In stock with free delivery options shown

Cons

  • The seller is a third-party merchant rather than Dabur's own storefront, though Amazon fulfilment covers delivery.
  • Hair oil benefits like hair-fall control are advertised by the brand and not independently verified.
  • No MRP was visible on the page, so the exact discount percentage cannot be calculated.

Buyer fit

This suits buyers who already use almond or light non-sticky hair oils and want a large value pack from a known brand. It is a routine-repeat purchase rather than a novelty buy, and it makes the most sense for households that go through hair oil regularly. Buyers wanting heavier or specialised oils (coconut, ayurvedic blends) should compare ingredients first.

Final verdict

A solid, verified price on a well-rated everyday product. If you use this type of hair oil, ₹209 for 650 ml is worth picking up; if you do not, there is nothing here compelling enough to switch for. The price is confirmed, the stock is there, and the festive offer may trim the effective cost further.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.