Live Amazon ·

Amazon Brand Presto! Disinfectant Floor Cleaner 2L (Citrus) Listed at ₹169 on Amazon India

Amazon Brand Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner, Citrus, 2 litre can

Amazon's Presto! disinfectant floor cleaner (Citrus, 2L) is listed at ₹169 on Amazon India — about ₹84.50 per litre, 58% off the ₹400 MRP — but the listing requires a minimum order of two cans.

₹169 ₹400 58% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

70/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹169 High ₹169

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon's own-brand Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner in the Citrus variant is listed at ₹169 for a 2-litre can on Amazon India, against an advertised MRP of ₹400 — a claimed saving of roughly 58%. The catch: the listing enforces a minimum order quantity of 2, so a single can cannot be bought alone at this price.

Quick facts

  • Product: Amazon Brand – Presto! Disinfectant Surface & Floor Cleaner Liquid
  • Variant: Citrus, 2-litre can
  • Listed price: ₹169 (about ₹84.50 per litre)
  • Advertised MRP: ₹400
  • Claimed discount: 58%
  • Seller: RK World Infocom Pvt Ltd, shipped by Amazon
  • Availability: In stock at the time of checking, with a limited-period festive offer noted
  • Minimum order quantity: 2

Product overview

Presto! is Amazon India's private-label household brand. This disinfectant floor cleaner is pitched as an all-purpose surface cleaner that the listing says kills 99.9% of germs, removes common household stains such as coffee, ketchup and oil, and leaves a citrus fragrance. It is marketed as suitable for ceramic, marble, granite and mosaic surfaces, and the listing describes it as safe on hands. A Subscribe & Save option was shown at a lower effective price of around ₹160.55 for eligible buyers.

Reasons to consider

  • At roughly ₹84.50 per litre, this is cheap for a branded disinfectant floor cleaner in a 2-litre format.
  • Sold by an Amazon-shipped listing, so delivery and returns go through Amazon's usual channels.
  • Subscribe & Save can shave a few more rupees off if you buy it regularly.
  • The per-litre price undercuts many comparable floor-cleaner refills sold in smaller sizes.

Pros and cons

Pros

  • ₹169 shown on the Amazon product page at the time of checking.
  • Large 2-litre size works out to roughly ₹84.50 per litre.
  • Free delivery listed, with fast delivery available in some locations.

Cons

  • Minimum order quantity of 2 — you cannot buy a single can at this price from this seller.
  • Priced as a limited-period festive offer, so the price may not last.
  • Germ-kill and stain-removal figures are the manufacturer's own claims.

Buyer fit

This suits households that go through floor cleaner regularly and don't mind stocking two cans at once — the combined outlay is still modest. If you only want one bottle, check the "other sellers" section on Amazon or a local store instead.

Final verdict

A low listed price on a staple household product — ₹169 for 2 litres is solid value if you can use the mandatory two-can quantity. Worth picking up for regular floor-cleaning needs; just factor in the doubled quantity before ordering.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.