Live Amazon ·

Amazon: BoroPlus Soft Light Moisturising Cream 300ml at ₹130 (Advertised 74% Off)

BoroPlus Soft Light Moisturising Cream 300 ml tub

Amazon's product page shows BoroPlus Soft Light Moisturising Cream 300 ml at ₹130 (₹43.33 per 100 ml). The 74% discount figure comes from the listing claim and was not separately confirmed on the page; delivery was quote

₹130

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

68/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹130 High ₹199

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

ItemDetail
ProductBoroPlus Soft Light Moisturising Cream, 300 ml
RetailerAmazon (amazon.in)
Price observed₹130
Unit price₹43.33 per 100 ml
Discount74% off as advertised, MRP not confirmed on page
Delivery note7-10 September quoted on first order

Product overview

BoroPlus Soft Light is Emami's lightweight body moisturiser, sold here in a 300 ml pack. The listing describes it as light and non-sticky with 24 hour moisturisation, aimed at everyday full-body use rather than heavy winter care. It is a mainstream mass-market cream: fragranced, easy to spread, and intended to absorb quickly enough for morning use.

Amazon's page was readable and showed the ₹130 price along with the per-millilitre breakdown. That part is confirmed. The 74% saving figure is an advertised claim; the page text captured did not show a clear list price to check it against.

Why consider it

₹130 for a 300 ml tub is inexpensive for a branded body moisturiser in India, and the listing's own per-unit figure of ₹43.33 per 100 ml is the number to judge it by. Even without confirming the exact MRP, that unit price looks genuinely low rather than an inflated-MRP illusion. If you use body cream daily, the large pack is a sensible stocking-up size and there is little risk in trying a familiar drugstore brand at this price.

Pros and cons

ProsCons
Low unit price of ₹43.33 per 100 ml74% discount claim not confirmed on the page
Confirmed ₹130 on Amazon's own listingDelivery quoted a week out, not immediate
Large 300 ml size suits daily useBasic mass-market formula, fragranced
Familiar, widely available brandPrice on Amazon can change without notice

Who should buy it

Anyone who gets through body moisturiser regularly and is not fussy about ingredients or fragrance. It suits normal to slightly dry skin and lighter weather better than very dry winter skin, which usually needs something richer. If you prefer fragrance-free or dermatologist-oriented formulas, skip it.

Final verdict

The price itself checks out on Amazon's page, and ₹130 for the 300 ml pack is a fair everyday buy. The headline discount percentage is the weak part of the claim, so judge it on the unit price instead. Confirm the amount in your own cart before ordering, since listings like this change price frequently.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.