Live Amazon ·

Amazon: BoroPlus Sandal & Jasmine Body Lotion 400ml at ₹156

BoroPlus Sandal and Jasmine Body Lotion 400ml bottle

The Amazon.in product page shows BoroPlus Sandal & Jasmine Body Lotion 400ml at ₹156. The advertised 61% discount could not be confirmed — no MRP or strike-through price was visible on the page, and delivery was quoted a

₹156

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

66/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

ItemDetail
ProductBoroPlus Sandal & Jasmine Body Lotion, 400ml
Price on page₹156
Unit price₹39 per 100ml
RetailerAmazon (amazon.in)
Discount claim61% off — advertised, not verified
Delivery noted9–15 September (Mumbai 400701)

Product overview

BoroPlus is Emami's long-running skincare brand, and this is its sandal-and-jasmine fragranced body lotion in a 400ml pack. The listing describes it as infused with natural herbs, offering 24-hour moisturisation, suitable for all seasons and skin types, and free of added parabens. It sits in Amazon's Bath & Body / Body Lotions category and is a mass-market, everyday moisturiser rather than a treatment product.

Why consider it

At ₹156 for 400ml, the working number is ₹39 per 100ml, which is inexpensive for a branded body lotion in India — most well-known 400ml lotions sit higher. The pack size is large enough for daily full-body use over several weeks, and a fragranced lotion of this type is easy to use up rather than leave half-finished. The price shown on the merchant page matches the advertised figure exactly, which is the one thing here that does check out.

Pros and cons

ProsCons
₹156 confirmed on the Amazon listingThe 61% saving claim is unverified — no MRP observed
Low ₹39 per 100ml unit costDelivery quoted a week or more out
Large 400ml everyday packStrong sandal-jasmine fragrance won't suit everyone
Known mainstream brandBasic moisturiser, not a targeted skincare product

Who should buy it

Worth it if you already use a general-purpose body lotion and are happy with a sweet, traditional sandal-jasmine scent. Skip it if you prefer unscented formulas, have reactive skin that does well only on fragrance-free products, or need something to arrive quickly. Because the discount percentage could not be confirmed, treat this as a cheap lotion rather than a proven bargain against MRP.

Final verdict

The price is real on the page and low in absolute terms, which is enough to make it a reasonable pickup for a routine consumable. The headline saving, however, rests on a figure the page did not show, and delivery timing is slow. Check the live listing for the current price, MRP and dispatch estimate before you add it to a cart.

Before checkout

  • Some offer details could not be independently confirmed; check the destination before buying.

Questions

Is this deal still live?

This is a dated deal lead and may be user-specific, unavailable, or expired. Check the destination for the current price and eligibility.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.