Live Amazon ·

Amazon: AYUORGANIX Premium Aghnai Anjeer 1kg (500g x 2) at ₹499

AYUORGANIX Premium Aghnai Anjeer dried figs 1 kg pack

Amazon.in lists AYUORGANIX Premium Aghnai Anjeer at ₹499 for 1 kg (500 g × 2), or ₹49.90 per 100 g. The offer was in stock, but the M.R.P. comparison and seller details deserve a quick check.

₹499 ₹1,299 62% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

82/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

Amazon.in currently lists the AYUORGANIX Premium Aghnai Anjeer pack at ₹499 for 1 kg, sold as two 500 g packs. The product page shows an M.R.P. of ₹1,299 and a 62% saving, which works out to ₹49.90 per 100 g.

The listing was in stock at the time of checking and is sold by Chandrakanta Trading with delivery by Amazon. The advertised ₹499 price matches the merchant page, but availability, delivery dates and quantity limits can still vary by location.

Quick facts

ItemDetail
ProductPremium Aghnai Anjeer dried figs
BrandAYUORGANIX
Pack size1 kg total: 500 g × 2
Current price₹499
Listed M.R.P.₹1,299
Effective cost₹49.90 per 100 g
SellerChandrakanta Trading
FulfilmentDelivered by Amazon
Rating shown4.8/5 from 23 ratings
StatusIn stock when checked

Product overview

This is a packaged dry-fruit offer for anjeer, or dried figs. The listing describes the figs as naturally sweet and soft, hygienically packed, and free from added sugar. It also positions them as a source of fibre, iron and calcium.

Those are merchant product claims rather than independently tested findings. Dried figs can be a convenient pantry snack and recipe ingredient, but they are still naturally calorie- and sugar-dense, so portion size matters even when no sugar is added.

Reasons to consider

  • Low effective price: ₹499 per kg is the main attraction, especially compared with the ₹1,299 reference M.R.P. shown on the page.
  • Two-pack format: Separate 500 g packs can be easier to store and may help keep an unopened pack fresher for longer.
  • In-stock listing: The merchant page showed the item as available rather than merely advertising an expired price.
  • Amazon delivery: The page states that delivery is handled by Amazon, although the seller remains Chandrakanta Trading.
  • Positive early rating: The displayed rating is 4.8 out of 5, but it is based on only 23 ratings.

Pros and cons

ProsCons
Strong ₹499/kg selling price₹1,299 M.R.P. may overstate the usual discount
Clear unit cost of ₹49.90 per 100 gSold by a third-party seller
In stock with Amazon delivery shownOnly 23 ratings, so the score is a small sample
Two separate 500 g packsDelivery date and maximum quantity can vary
No added sugar claimDried figs are still naturally high in sugar

Buyer fit

This deal is best for households that already buy anjeer regularly, use dried figs in breakfast bowls or desserts, or want a larger pantry pack at a low per-kilo price. It may be less suitable if you prefer a more established dry-fruit brand, need a specific premium grade, or want to inspect freshness before buying.

Check the package condition, best-before date and fig quality when it arrives. Keep the packs sealed and stored in a cool, dry place after opening.

Final verdict

At ₹499 for 1 kg, this is a strong Amazon.in dry-fruit offer and is worth considering if anjeer is already on your shopping list. Treat the 62% M.R.P. discount as a marketing comparison rather than proof of everyday market pricing; the verified per-kilo price is the more meaningful reason to buy.

Before checkout

  • Confirm the checkout total remains ₹499 for the 500 g × 2 pack.
  • Check the seller name, delivery estimate and maximum order quantity for your PIN code.
  • Review the pack's best-before date and condition on arrival.
  • Remember that no added sugar does not mean sugar-free; dried figs contain natural sugars.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.