Live Amazon ·

Amazon: AYUORGANIX Premium Afghani Anjeer (Dry Figs) 415g at ₹249 — 58% Off MRP

AYUORGANIX Premium Dry Figs 415g pack — Afghani anjeer product photo on Amazon India

AYUORGANIX Premium Dry Figs (Afghani anjeer) 415g is listed on Amazon India at ₹249 against a stated MRP of ₹599 — a 58% saving and about ₹60 per 100g. The listing is in stock, sold by Chandrakanta Trading and delivered…

₹249 ₹599 58% off

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

78/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

At a glance

AYUORGANIX Premium Dry Figs — natural Afghani anjeer — is listed on Amazon India at ₹249 for a 415g pack, against a stated MRP of ₹599. That works out to a 58% saving and roughly ₹60 per 100g. The merchant page shows the item in stock, sold by Chandrakanta Trading with Amazon handling delivery, and a 2% coupon available on the listing. A larger 830g pack of the same product line is also advertised at ₹489, though that second pack was not independently price-checked here.

Quick facts

DetailValue
ProductAYUORGANIX Premium Dry Figs (Afghani anjeer)
Pack size415g
Selling price₹249
Stated MRP₹599
Effective saving58% off MRP
Unit cost~₹60 per 100g
AvailabilityIn stock at time of check
SellerChandrakanta Trading, delivered by Amazon
Extra offer2% coupon shown on listing
Rating4.0/5 from 24 ratings

Product overview

Anjeer (dried figs) is a pantry staple for many Indian households — eaten as a snack, soaked overnight, or added to desserts and breakfast bowls. This pack from AYUORGANIX is positioned as premium Afghani anjeer, marketed as soft, fresh and high in fibre. The 415g size is a sensible mid-size pack: large enough for regular use, small enough that freshness is less of a worry than with bulk packs.

Reasons to consider

  • Verified price match. The merchant page confirms the ₹249 selling price for this exact 415g listing, matching the advertised figure.
  • Strong headline discount. At 58% below the stated ₹599 MRP, the price is aggressive for branded Afghani anjeer.
  • Stackable coupon. A 2% coupon is shown on the product page, which trims the effective cost slightly further if it applies to your order.
  • Fulfilled delivery. Delivery is handled by Amazon, which generally means more predictable shipping and easier returns than pure marketplace fulfilment.

Pros and cons

Pros

  • Confirmed ₹249 price on the product page
  • ~₹60/100g is competitive for premium-positioned Afghani figs
  • In stock with Amazon delivery
  • Additional 2% coupon on the listing

Cons

  • MRP-based savings can overstate the real discount versus typical street prices for loose anjeer
  • Only 24 ratings so far, so the review base is thin
  • Dry-fruit quality (softness, sweetness, size of figs) varies batch to batch and can't be judged from the listing
  • The 830g pack at ₹489 was advertised but not separately verified

Buyer fit

Worth a look if you already buy anjeer regularly or want a mid-size branded pack without committing to a full kilo. If you mostly buy loose dry fruit from local shops at lower per-kilo rates, compare unit prices first — the deal is good for branded, packaged figs rather than an absolute floor price.

Final verdict

A solid, verified grocery deal: ₹249 for 415g of branded Afghani anjeer is genuinely good value, and the extra 2% coupon sweetens it slightly. Buy if anjeer is on your list; just keep expectations reasonable on fig size and softness given the modest review count.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.