Live Amazon ·

Amazon: Axe Gold Temptation Deodorant Bodyspray 215 ml at ₹104

Axe Gold Temptation Long Lasting Deodorant Bodyspray for Men 215 ml can

Axe Gold Temptation Long Lasting Deodorant Bodyspray for Men, 215 ml, is listed on Amazon.in at ₹104 (about ₹48.37/100 ml) with free delivery on the first order. The merchant page confirms the price and in-stock status.

₹104

AI analysis

— JumpBump deal review and analysis

72/100 Deal score

Price history · last 3 months

Amazon price chart for this product over the last three months.

Low ₹104 High ₹104

Amazon price history for the last three months
Open full tracker ↗

Quick facts

FieldValue
ProductAxe Gold Temptation Long Lasting Deodorant Bodyspray for Men
Size215 ml
Price₹104 (₹48.37 / 100 ml)
RetailerAmazon.in
AvailabilityIn stock
DeliveryFREE delivery 7 - 28 September on first order
ASINB09264ZY38

Product overview

Axe Gold Temptation is a long-lasting deodorant bodyspray aimed at men, part of Unilever's Axe range. The 215 ml aerosol can is positioned as a daily-wear fragrance bodyspray rather than a clinical antiperspirant. Amazon.in lists it under Beauty > Bath & Body > Deodorants & Antiperspirants > Deodorant, and the merchant page describes it as "Long Lasting Deodorant Bodyspray for Men."

The product page confirms a selling price of ₹104.00 with a unit rate of ₹48.37 per 100 ml, fulfilled status, and free delivery on the first order to the detected location (Mumbai 400701 in the page snapshot). Stock was shown as in stock with selectable quantities.

Why consider it

  • Low entry price. At ₹104 for 215 ml, this works out to about ₹48.37 per 100 ml, which is competitive for a branded men's bodyspray in India.
  • Recognised brand. Axe is a widely distributed Unilever grooming line, so refills and variants are easy to find.
  • Fulfilled by Amazon. The listing shows Fulfilled status, which generally means faster, tracked shipping and easier returns than third-party seller fulfilment.
  • Free first-order delivery. New Amazon.in buyers can get free delivery on this item without a Prime membership, subject to the delivery window shown.

Pros and cons

ProsCons
Confirmed ₹104 price on the merchant pageNo MRP or discount percentage shown on the page, so the saving versus MRP is unknown
In stock with selectable quantityDelivery window of 7 - 28 September is wide
Fulfilled by Amazon with free first-order deliveryBodyspray, not an antiperspirant - won't control sweat
Branded 215 ml can at a low per-ml ratePrice and delivery can vary by pincode and account

Who should buy it

This suits someone looking for a cheap, everyday men's fragrance bodyspray who is fine with an aerosol deodorant rather than a sweat-control antiperspirant. It's a sensible pick-up add-on if you're already placing an Amazon.in order, since the free first-order delivery and Fulfilled status keep the effective cost low. If you need clinical wetness protection or a premium long-wear fragrance, look elsewhere.

Final verdict

A straightforward, low-risk everyday grooming buy. The ₹104 price for 215 ml of a branded Axe bodyspray is genuinely cheap per millilitre, and the merchant page independently confirms the price, in-stock status, and free first-order delivery. There's no published MRP to calculate a discount, and the delivery window is broad, so treat this as a good-value restock rather than a dramatic sale. Worth it if you use Axe or want a budget bodyspray; skip if you wanted an antiperspirant or a deep-discount headline.

Questions

Is this deal still live?

The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.

0 comments

No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.

Sign in to join the discussion.