Amazon: Amazon Basics Collagen Supplement Powder 200g at ₹809 (60% off ₹1,999 MRP)
Amazon Basics Collagen Supplement Powder (200g) is listed on Amazon.in at ₹809 against a stated MRP of ₹1,999 — about 60% off, or roughly ₹404.50 per 100g. Sold by Amazon Retail with free delivery shown to a Mumbai PIN…
₹809 ₹1,999 60% off
AI analysis
— JumpBump deal review and analysis
78/100 Deal score
Price history · last 3 months
Amazon price chart for this product over the last three months.
At a glance
Amazon Basics Collagen Supplement Powder (200g) is listed on Amazon.in at ₹809, against a stated MRP of ₹1,999 — a claimed 60% saving. That works out to roughly ₹404.50 per 100g. The merchant page confirms the ₹809 selling price. The offer was advertised at the same ₹809 figure, so the listing and the advertised price agree. Note that the same message also advertised a separate clothing deal; this post covers only the collagen supplement.
Quick facts
- Product: Amazon Basics Collagen Supplement Powder, 200g pack
- Listed price: ₹809 (inclusive of taxes)
- Stated MRP: ₹1,999 — 60% off per the listing
- Unit price shown: about ₹404.50 per 100g
- Seller: Amazon Retail, ships from Amazon
- Delivery shown: free delivery, 7–8 October to a Mumbai PIN
- Extra offers noted on page: 5% back with Amazon Pay ICICI Bank credit card for Prime members (3% for others; not on EMI or Amazon Business transactions)
Product overview
This is Amazon's own-label collagen supplement in a 200g powder format. Collagen powders are typically mixed into water, smoothies or coffee and are marketed toward skin, hair, nail and joint support. The listing page confirms the pack size, brand and current selling price, but does not detail dosage per serving or collagen type in the portion observed. As with any supplement, the meaningful comparison is price per gram and per serving rather than headline discount.
Reasons to consider
- The ₹809 price is confirmed on the merchant page, not just advertised.
- At roughly ₹404.50 per 100g, this is competitively priced for a branded collagen powder in India.
- Sold and shipped by Amazon Retail, which generally means straightforward returns and genuine stock.
- Amazon Pay ICICI cardholders may get an additional 3–5% back, improving the effective price further.
Pros and cons
Pros
- Verified ₹809 selling price against a ₹1,999 stated MRP
- Amazon Retail as seller reduces counterfeit risk
- Free delivery shown; no coupon code needed for the headline price
Cons
- MRP-based "60% off" is the listing's claim; real-world street price may differ
- Supplement benefits vary by person and are not guaranteed
- Card cashback is capped, conditional, and excludes EMI orders
- Limited product detail observed on collagen type and serving size
Buyer fit
Best for shoppers already planning to buy a collagen powder who want a mainstream, low-cost option from a reliable seller. If you are new to collagen supplements, check the ingredient list and serving size on the product page, and speak to a doctor first if you are pregnant, have allergies or take medication.
Final verdict
A solid, verified price on an everyday supplement from Amazon's own brand — worth picking up at ₹809 if collagen powder is already on your list. The 60% figure is measured against the listing's MRP, so treat it as a directional saving rather than a guaranteed market comparison.
Questions
Is this deal still live?
The offer was checked at publication time, but prices and availability can change. Confirm the final checkout price.
0 comments
No comments yet. If you tried this deal, say whether it worked.
Sign in to join the discussion.